„Tato zkouška nesouvisí s úspěchy na závodech, tady hrají svou úlohu úplně jiné aspekty," říká lovosický trenér Josef Rajchert a dodává: „Je nutné prokázat technické schopnosti a dokonalé zvládnutí stylu karate, které se vyučuje."

Součástí zkoušky je předvedení předepsaných technik krytů, úderů, kopů a také sestav na jednotlivé stupně. Zlomovým okamžikem v životě karatisty je třeba třetí zkouška na zelený pás, kde je kladen důraz na součinnost práce boků při zadním úderu nebo předvedení obloukového kopu.

„Dalším mezníkem je pak zkouška na hnědý pás, kdy se adept stává jakýmsi zástupcem, asistentem trenéra. Tady ho čeká nutnost perfektního zvládnutí kopu vzad z otočky. Těmito zkouškami se tříbí a také „čistí" styl karate, které po mnoho let zůstává ve stále stejném provedení. Klade to nárok i na mentální přípravu a přísnou disciplínu v tréninkovém procesu i přípravě na zkoušku samou," uzavírá Rajchert.

Nedílnou součástí je také provedení sebeobranných cvičení ve dvojicích, kde se útok musí setkat s aktivní a fungující obranou. SKR Sport Union má také republikovou zvláštnost, kdy vyšší pásky doplňují své demonstrace o přerážení střešních tašek. Zde se projeví absolutní soustředění a připravenost.

Závěr sezóny byl také ověnčen slavnostním předáním cen nejlepším závodníkům sezony. Stali se jimi v žactvu Laura Magdaléna Husáková a v seniorech Petr Marschall.