Laikovi se může zdát, že jde o zcela rozdílné sporty, ovšem oba mají téměř shodná pravidla. S nadsázkou se dá říct, že se liší pouze končetinou, kterou hráči hrají, a počtem hráčů. Zatímco u volejbalu jich je v každém týmu šest, nohejbal hrají jeden, dva, maximálně tři hráči na každé straně.

Volejbal v Litoměřicích existuje už několik let, ale pod křídla Slavoje se přihlásili teprve nedávno. Přesto není situace úplně optimální. „Vychováváme hráče, kteří pak odcházejí do lepších oddílů, “ říká smutně předseda volejbalové oddílu Jiří Marek. „Ale věřím, že jednou bude líp. S touto zkušeností se setkávají i v ostatních klubech a oddílech. Důležitý je hlavně pohyb a kamarádství, které při něm často vzniká. Pokud se u toho užije i legrace, je všechno v nejlepším pořádku,“ dodává šéf klubu odbíjené. Ta má svůj původ v USA, ale populární je dnes po celém světě. V Litoměřicích působí pod křídly Slavoje i družstvo žen.

Lezecký oddíl Slavoje
Exkurze k lezcům aneb stěna v kontejneru

Smutná je situace i v nohejbale, který nejspíš skončí. „Nemáme dostatek lidí, je to neudržitelné,“ pokrčí Marek zklamaně rameny.

A to je přitom nohejbal ryze český sport. Pochází totiž z Československa a za svůj velký rozmach vděčí lidovému hnutí nazývanému tramping. Trampové se s tímto sportem natolik ztotožnili, že jej považovali a dodnes i považují za svůj vlastní sport .

Vzhledem k situaci, nemá předseda žádné velké cíle. „Scházíme se, protože chceme a baví nás to. Většinou trénujeme na základní škole Havlíčkova,“ přidá informaci, pokud by někdo náhodou chtěl řady oddílu rozšířit.

PŘES TISÍC ČLENŮ

V současné době má TJ Slavoj Litoměřice 15 oddílů. S počtem 1 005 sportovců se řadí na přední příčky sportovních organizací Ústeckého kraje. Za téměř sedmdesát let stihl Slavoj vychovat hodně sportovců, kteří přiváželi každoročně stovky medailí z velkých soutěží, v čemž chce i nadále pokračovat.

Spoustu z nich jsme vám představili v našem unikátním desetidílném seriálu. Věříme, že jste se díky němu dozvěděli nové a třeba i užitečné informace, které vás třeba zlákaly některý ze sportů vyzkoušet a stát se tak členem Slavoje.