Někteří z nich, kteří mají za sebou vrchol své kariéry, pomáhají v trenérské, rozhodcovské či organizační práci, jiní se na tatami vracejí, aby si udrželi kondici a uměli se ještě poprat o stupínky vítězů.

V extraligovém týmu mužů postupně dochází k obměně a příležitost dostávají mladší, ti starší jim však ještě mohou hodně ukázat ze svého umění.

Takovou příležitostí bylo poslední mistrovství světa Masters, které v uplynulém týdnu proběhlo ve Frankfurtu nad Mohanem.

Českou republiku tu zastupovala ve věkové kategorii do 34 let pětičlenná skupina litoměřických judistů, která se v konkurenci bývalých evropských i světových medailistů vůbec neztratila. Skvělé úspěchy své kariéry si tu připomněl Jiří Pokorný, který v hmotnosti do 81 kg prošel soutěží naprosto suverénně a získal titul světového šampiona.

„Jirka ukázal, že ze svého umění nic nezapomněl a navázal na medaile ze světových pohárů z minulých let. Od prvního kola, které měl volné, postupně vyprovodil z tatami ještě v první minutě závodníka z Turecka, dva závodníky z Ruska a ve finále porazil francouzského judistu.

Ve stejné kategorii skvěle bojoval i David Lorenc, který se také prosadil na medailové pozice. Postupně porazil borce z Ukrajiny, Itálie a Ruska a v semifinále těsně podlehl judistovi z Francie. V boji o bronz pak porazil domácího závodníka z Německa a mohl doprovodit Jirku na stupně vítězů. Další naši zástupci už na medaile nedosáhli, ale taktéž výborně reprezentovali ČR a Litoměřice.

Josef Pulgret obsadil v kategorii nad 100 kg 5. místo a Miroslav Šikula do 66 kg místo deváté. Ivan Tomko do 73 kg byl vyřazen už v úvodním kole soutěže. Všem však patří dík za výbornou reprezentaci a předvedené výkony,“ uvedl po návratu z Německa trenér Václav Červín.

Václav Sedlák