„Rodiče pro své děti v dnešní době upřednostňují fyzicky náročnější sport a šachy nepovažují za dostatečné vybití. I proto je těžké získávat nové členy,“ začíná povídání Trejbal. „Přesto se šachy a jejich hraní často doporučuje jako způsob, jak zlepšit kvalitu myšlení a rozvinout příznivé charakterové vlastnosti. Proto jsou také jednou z nejpopulárnějších her světa a hrají je miliony lidí,“ dodává.

Desková hra pro dva hráče je v dnešní soutěžní podobě považovaná za odvětví sportu, což je spojeno s rostoucím důrazem na úspěch.

První zmínky o šachu v Litoměřicích pocházejí z roku 1878, avšak oficiálně v královském městě začíná šachový život o pár let později. „Konkrétně se jedná o datum 20. března 1893, kdy byl založen Schachklub Leitmeritz,“ pootevírá předseda oddílu historické okénko. „V letech 1936 až 1937 zde dokonce působil mezinárodní velmistr Salomon Flohr, který byl jedním z předních hráčů tehdejší ČSR. Po 2. světové válce přechází ŠK pod Závodní klub spotřebního družstva Jednota,“ doplní.

Šachisté trénují jednou týdně, lekce je zpravidla dvouhodinová. “Od roku 1971 hrajeme v ulici Osvobození č. 17 v budově Sokolovny, ale nebylo tomu tak vždy. Hrací místnosti se postupně střídaly. Nejprve se šachové partie rozehrávaly v bývalé restauraci Slávia, což je nyní Komerční banka, následně v restauraci Modrá hvězda a jednu dobu i v Rytířském sálu hotelu Labuť,“ provádí Trejbal nadále historickou exkurzí.

V té době slavili litoměřičtí hráči úspěchy na celorepublikových přeborech, podobně se jim vede i nyní. „Bohužel na mezinárodní úrovni už je úspěchů méně,“ povzdechne si šéf oddílu, který je nyní začleněn pod sportovní spolek TJ Slavoj Litoměřice.

Družstvo mužů hraje 2. ligu a krajské přebory 2. a 3. třídy. Úspěchy má i mládež, jejichž družstvo již několik let působí v 1. lize a jednotlivci se zpravidla probojují na Mistrovství Čech. „S mládeží u nás pracujeme systematicky už od roku 1958, a za ta léta jsme vychovali řadu talentů,“ říká pyšně Trejbal.

Klub pořádá pod záštitou města oblíbený Šachový festival, ročně se pak koná několik klubových turnajů. „Pravidelným setkáváním rodin a přátel šachu jsou na konci roku šachové břinky,“ uzavírá pohled pod pokličku litoměřického oddílu jeho předseda.

Šachy možná nepatří mezi úplně preferované sporty, mnohými nejsou ani považovány za sport, rozhodně si ale zaslouží svou pozornost a fanouškovskou základnu. K jejímu rozšíření může pomoci i tato exkurze.

Jakub Vítek