Vyjednávání s Českým šermířským svazem předcházelo předání záruk o tom, že Slavoj bude schopen zajistit důstojné prostředí a bezvadnou organizaci šermířského svátku. Díky souhlasu Rady města Litoměřice uspořádat mistrovství v kulturním domě a garance finančního zajištění akce od sponzorů se podařilo připravit skutečně nevšední zážitek pro zvědavé diváky.

Jednotlivci

Na planš nastoupili jednotlivci, kteří si svými výkony v celé sezoně vybojovali právo bojovat o příčky nejvyšší. Slavoj Litoměřice reprezentovali Ondřej Strnad, Vojtěch Salač, Matěj Oplt a Jan Stehlík. Pro nemoc se nemohl zúčastnit evropskými soutěžemi ostřílený Petr Dotlačil.

ŠERMÍŘI připraveni před soutěží družstev. Všichni šermíři Slavoje se probojovali ze základních skupin do eliminace. Stehlík hned v první eliminaci narazil na pro něj zatím neporazitelného a pozdějšího vítěze celého turnaje J. Jurku z olomoucké Dukly. Překvapení se nekonalo, a tak Stehlík obsadil 29. místo z 38 účastníků. Ostatním se dařilo o poznání lépe. Díky Opltovi nebude velký favorit celého mistrovství Hlava (Dukla Praha) vzpomínat na Litoměřice v nejlepším světle. Nasazená trojka turnaje se musela sklonit před bojovností šermíře Slavoje, který poslal Hlavu domů v poměru zásahů 15:11. Celkové 16. místo je solidním výsledkem pro domácího šermíře.

Spanilou jízdu eliminací předvedl Strnad. Předváděl vyrovnané výkony, které ho katapultovaly mezi posledních osm účastníků. V boji o medaili proti němu nastoupil Hercík z Bělé pod Bezdězem. Strnad prohrál těsně 14:15 po velmi sporné situaci, kterou vrchní rozhodčí rozhodl v neprospěch domácího borce. Zbylo na něj „pouhé" sedmé místo.

Životní formu dokázal načasovat Salač. Nejdříve vyřadil vysoko nasazeného Novotného (SC Praha) a následně si poradil také s Habartou (Bohemians Praha). Díky těmto výhrám mohl stát mezi osmi nejlepšími závodníky na finálové planši. Zde na něj čekal olomoucký obr T. Jurka, bratr Jakuba. Salač předvedl svůj nejlepší výkon, nedal Jurkovi nejmenší šanci a zvítězil 15:7. Následná prohra od Balcara již nemohla Salačovi zabránit získat třetí místo na MČR.

„Mít dva šermíře ve finálové osmičce je skvělý výsledek. Zisk alespoň jedné z medailí na domácí planši byl naším cílem," konstatoval spokojený trenér Jiří Suchý.

Společně s kadety nastoupily v DK také šermířky. Mezi 27 kadetkami byly i litoměřické Kateřina Došková a Marie Salačová, která nastoupila se zraněním ruky a kolene. Přestože doslova protrpěla každý zásah, vydržela s bolestmi až do konce. Prostě na domácích závodech se z boje neodchází a Salačová předváděla se zaťatými zuby a slzami v očích, jak veliké sportovní srdce má. Škoda, že taková oběť nestačila na eliminaci a nakonec skončila 24.

Došková naopak nastoupila ve velké pohodě. V základní skupině nenašla žádnou přemožitelku a mohla směle bojovat o mety nejvyšší. Těsně před stupni vítězů ji nakonec za sebou nechala Poznerová z Uherského Hradiště. Její konečné páté místo bylo skvělou reprezentací litoměřického šermu. V kulturním domě se ze zisku zlaté medaile radovala Sehnalová z Dukly Olomouc.

Družstva

Neděle byla určená šermu kordem družstev. Pouze ve finále MČR se šermuje takto divácky atraktivní disciplína. Slavoj postavil dívčí i chlapecké družstvo. Slečny nastoupily ve složení Kateřina Došková, Marie Salačová, Michaela Mendelová s náhradnicí a zároveň nejmladší účastnicí mistrovství osmiletou Rozárkou Zímovou.

V LITOMĚŘICÍCH startovaly i dívky. Domácí děvčata narazila hned v první bitvě na pozdější vítězky z SC Praha. Zranění Salačové se stupňovalo a šermovat vydržela díky své morální síle a za silného povzbuzování ostatních členek družstva. Děvčata nakonec vybojovala šesté místo, když porazila SC Praha B.

Družstvo mladých mušketýrů se při neúčasti nemocného Petra Dotlačila muselo spolehnout na Ondřeje Strnada, Vojtu Salače, Matěje Oplta a Jana Stehlíka. Domácí tým byl nasazen jako první a stačila mu jedna výhra, aby se dostal mezi čtyřku uchazečů o příčky nejvyšší. Šermíři Lokomotivy Karlovy Vary však medailový sen překazili.

Po těsné prohře 39:40 zbývalo bojovat o třinácté až páté místo. Šermíři zmobilizovali svoje síly a nastoupili proti družstvu Bělé pod Bezdězem. Přesvědčivě zvítězili 45:29. Po zápase kapitán bělského družstva Vojtěch Hercík vyhledal Ondru Strnada a sportovně uznal jeho sobotní výkon. Chyba rozhodčích se vrátit nedá, ale rytířské chování sympatického mladíka bylo velmi potěšující i pro příjemně překvapeného Strnada.

Družstvo Teplic s Balcarem v čele bylo posledním, které se mělo s domácími utkat. Šermíři Slavoje hned v úvodu zápasu převzali iniciativu, zvítězili poměrem 45:37 a získali konečné páté místo z třinácti družstev.

„Letošní sezona je pro nás v družstvech tak trochu prokletá. Družstva žáků, žaček, mladších žáků a nyní i kadetů v rozhodujících chvílích prohrála o jeden zásah. Jen malý krůček nás dělil od ještě většího úspěchu," doplnil Jiří Suchý.

Charita

Litoměřické finále mistrovství republiky v šermu kordem ozdobila také jedna charitativní akce. Michal Čupr, reprezentant Slavoje v mezinárodních turnajích, zastupoval neziskovou organizaci „cenu Ď", která mimo jiné spolupracuje s nadací dárců kostní dřeně. Vybralo se přibližně dva tisíce korun, což je na turnaj kadetů velmi slušná částka. Zkrátka v kulturním domě se šermovalo také proti rakovině.