Pátá etapa Rallye Dakar vedoucí z Copiapa do Antofagasty byla pro posádku týmu TATRA Buggyra Racing opět smolná. Martin Kolomý se snažil dohnat ztrátu z předešlého dne, ale jízdou na hraně se mu to tentokrát nevyplatilo.

Při jednom z mnoha předjížděcích manévrů totiž s „tlouštíkem" lehnul na bok. Do cíle pak dojel s více jak hodinovou ztrátou na vítěze a v průběžném pořadí klesl na desátou pozici.

Ani tentokrát nenašly Kamazy přemožitele. Pro českou posádku, kterou tvoří Martin Kolomý s bratry Kiliány, to byl opět smolný den. Kolomý si musel se svým „tlouštíkem" po startu prorážet cestu kupředu a snažil se smazat ztrátu z předchozího dne.

Martin Kolomý měl smůlu, svůj kamion položil na bok.

Na dvoustém kilometru se postupně propracoval až za Holanďana Van Den Brinka na Renaultu. Etapy na chilském území patří k těm extrémně prašným, a tak musel Kolomý jet hodně na hraně. Bohužel rychlost si vybrala daň v podobě velkého nárazu v jednom z řečišť a převrácení Tatry na bok. Zpět na kola mu paradoxně pomohl Tomáš Vrátný, kterého právě Kolomý před pár kilometry dříve předjel.

„Byla to hrozná rána!" to byla první slova Martina po dojetí do cíle páté etapy. „Chtěli jsme dnes dohnat tu ztrátu ze včera a od začátku jsme tahali kupředu. Podařilo se nám předjet pár kamionů, ale v tak prašné etapě, jako byla ta dnešní, to bylo hodně riskantní, což se nám taky nevyplatilo. Jeli jsme za jedním z Renaultů a to asi 80 km, kdy nám prášil. Když jsme se chystali, že to riskneme se před něj dostat, tak najednou hrozná rána, Tatra vylítla do vzduchu a už jsme leželi. Musím poděkovat Tomášovi Vrátnému a jeho posádce, že nám pomohli zpět na kola. Bohužel nám pak ještě chvíli trvalo dát auto do pořádku, takže jsme ztrátu naopak ještě nabrali. Nevadí, stále jsme v závodě a bojujeme dál, nic není ztraceno!"

Naštěstí se i tentokrát podařilo zajistit start z lepší pozice, než si vyjel v páté etapě. Do šesté etapy bude mít tento „žolík" o to větší přínos, jelikož je start etapy do Iquique společný pro kamiony a automobily. Kolomý tak bude startovat v pořadí 48., respektive jako 12. kamion za Holanďanem Staceym.

„Bohužel, Dakar je drsný a i takové dny jsou. Důležité je, že jsme stále ve hře. Etapy jsou čím dál náročnější, a jak je vidět, nástrahy můžou padnout na kohokoliv. Každopádně zítra máme další přesun a pak 4 dny zůstáváme v Iquique. Nejlepší načasování, protože si aspoň všichni trochu odpočinou. Doprovod nakonec dorazil až v pět ráno a kluci do startu etapy makali na autě a jedou tak v podstatě už 3 dny nonstop," komentoval situaci posledních dnů manažer týmu Jan Kalivoda.