Král Středohoří 2018 skončil. Celoroční seriál běžeckých, plaveckých i cyklistických závodů uzavřelo slavnostní vyhlášení v lovosickém hotelu Lev. Rozhovor Deníku poskytli vítězové Luboš Pospíšil a Alena Hájková.

Kdy jste poprvé zaregistrovali seriál Král Středohoří a kdy jste se premiérově aktivně zúčastnili?
LP: V roce 2014 jsem se přihlásil s kamarádem na Hostěnický triatlon. Bylo to z hecu, neměl jsem ani svoje kolo a den před závodem jsem si půjčil od jiného kamaráda starou silničku, na které jsem nikdy předtím neseděl. Nemusím vyprávět, že jsem trpěl jako zvíře. Tehdy jsem neměl tušení, že je to součástí Krále Středohoří.

Jakým sportům jste se dříve věnovali?
AH: Pravdou je, že jako malá jsem sport a jakýkoli pohyb měla ráda. Ale aktivně jsem se věnovala spíš zpěvu a hře na kytaru. Chodila jsem do sboru a lidové školy umění. Jenže člověk v tomhle mladém věku potřebuje neustále nové a nové činnosti, které by ho dál rozvíjely a uspokojovaly. Netrvalo tedy dlouho a učarovala mi královna sportu atletika, která mě baví a naplňuje dodnes. Závodím za atletický klub v Lovosicích a mé nejoblíbenější tratě jsou zejména přespolní běhy.
LP: Věnoval jsem se mnoha sportům, ale u žádného jsem nevydržel. Rodiče nechtěli, abych se poflakoval, takže když jsem někde skončil, musel jsem si najít náhradu. Na střední škole bylo období, kdy jsem nesportoval, poté nastala éra posilovny. Poslední čtyři roky jezdím na kole, běhám a v zimě přesedlávám na plavání a běžky.

V jakých disciplínách KS si věříte nejvíc, a naopak?
LP: Nejsem Bolt ani Schurter, nevynikám vyloženě v žádné disciplíně. Řekl bych, že zvládám všechny na podobné úrovni, jinými slovy jsem takový univerzál.
AH: Jako atletka si věřím v běžeckých disciplínách, které si užívám. Horší je to s kolem. Stejně jako loni jsem měla najeto pouze tolik, kolik daly Královské závody. Přesto mě baví překonávat samu sebe, a i když jsem se loňský rok zařekla, že již nikdy nepojedu MTB tour, která mě pěkně potrápila, šla jsem na tento závod znovu. Tentokrát jsem ale měla s sebou tu největší oporu, protože jsme trať absolvovali spolu s přítelem, kterému tímto moc děkuji.

Kdy jste začali věřit v celkové prvenství?
AH: Na rozdíl od loňského roku, kdy jsem do závodu šla s tím, že chci vyhrát, jsem letos tuto otázku vůbec neřešila. Nechala jsem vše plynout.
LP: Asi někdy po MTB Tour, kdy se Petr Cmunt rozhodl jet krátkou variantu, která nebyla součástí KS. Potom se mi naskytla příležitost a já jsem jí chopil.

Který konkurent byl nejnebezpečnější?
AH: Musím zde zmínit a pochválit Ivu Hasnedlovou, která je v cyklistice úplně perfektní a neskutečná dříčka! Výborná závodnice, která mi na kolech opravdu hodně prohnala pérka.
LP: V úvodu Petr Cmunt. Nicméně nejel všechny závody, takže v druhé polovině ho vystřídal Zdenda Pinc, se kterým jsem sváděl vyrovnané souboje až do konce. Věděl jsem, že je výborný běžec, takže moje šance na udržení prvenství byla bodovat v triatlonu a na kole. V běhu jsem musel skončit do přijatelného místa za ním.

Jaký je nejoblíbenější závod z KS?
AH: Za nejoblíbenější závod stále považuji Lovečkovický kros, který má sice „jen“ 8 km, ale ten výběh a seběh Sedla, to je prostě něco! Moc si tento závod užívám, je to srdeční záležitost, byť je to jeden z nejmladších závodů Krále. Pozávodní afterparty s kytarami a zpěvem, navíc s bezvadnou partou, to je prostě nejlepší.
LP: Jelikož se věnuji třem disciplínám, tak vypíchnu z každé jeden. Určitě je tam Lovečkovický kros. Je to náročný běh krásnou přírodou. Z biku asi Přestavlcký vlk. Triatlony jsou moje srdcovka a tady je těžké si vybrat, v každém je něco jiného, co mě na něm láká. Tady ještě musím dodat, že postrádám v seriálu více závodů na silničním kole.

Startujete i v jiných závodech či seriálech?
AH: Za ASK Lovosice běhám přespolní běhy i závody na dráze. Také jsem začala závodit v OCR, což jsou extrémní překážkové závody. Je to zase úplně o něčem jiném, líbí se mi na nich zejména, že zde uplatníte nejen běžecké schopnosti, tedy vytrvalost, rychlost a podobně, ale také sílu, koordinaci a obratnostní schopnosti. Letos jsem se účastnila mistrovství republiky v OCR a nominovala se na mistrovství světa do Anglie. Uvidíme, co zajímavého přinese následující rok.
LP: Vloni a předloni jsem absolvoval pár dalších triatlonů a běhů, ale nikdy jsem nejel celý seriál. Tento rok jsem se soustředil pouze na Krále Středohoří. Mám časově náročnou práci, a hlavně rodinu, se kterou jsem chtěl trávit více času. Pevně věřím, že mě za několik let nahradí náš syn Matěj.

Král Středohoří 2018 – zajímavosti
* nejvíce účastníků v hlavním závodě – 229 MilešovKa(p)
* ve všech 18 závodech bodovali Luboš Pospíšil a Josef Prchlík (oba CK Slavoj Terezín)
* v hlavních závodech se celkem postavilo na start 1565 sportovců, což je průměr 87 na závod
* 6 závodů vyhrál Petr Cmunt (SUPERIOR CYKLOFIT CYCLING TEAM)a 5 Zdeněk Pinc (MMB Třebenice)
* v kategorii žen vyhrála 5 závodů Jarmila Sobecká (USK Provod Ústí nad Labem) a 4 Alena Hájková (ASK Lovosice)