V kategorii mužů zvítězil Petr Cmunt (r. 1996) před Janem Burešem a Michalem Škobrtalem. Ženám kralovala Zuzana Dlouhá (r. 1984), druhá skončila Klára Chlupsová a třetí Kateřina Ježková. Oběma vítězům položil LtD, který je od prvního ročníku partnerem akce, sedm otázek.


Petr Cmunt

Kdy jste začal věřit v celkové prvenství?
Když jsem se v roce 2014 zúčastnil Běhu na Boreč, dále pak MTB závodu Po stopách Praotce Čecha, dozvěděl jsem se, že spolu tyto závody souvisejí a tvoří, jaký si multisportovní seriál závodů nesoucí majestátní název Král Středohoří. Neváhal jsem si další závody napsat do kalendáře, ale už bylo pozdě, jelikož Jan Rada měl na vítězství spadeno a toho, že král je pouze jeden, si byl velmi dobře vědom. Účastnil jsem se i dalších závodů, ale ne tak poctivě, jako ostatní, tudíž to na bednu nestačilo. Na vyhlášení už mě brali do královské rodiny seriálu a dokonce mi i vítěz Jan Rada sdělil, že mi rád předá žezlo a korunu. Tehdy jsem začal věřit tomu, že při pravidelné účasti v seriálu bych příští rok mohl stát i na příčce nejvyšší.

Kdo byl největším soupeřem?
Letos podle mě měli dobře našlápnuto hned dva kolegové. Michal Škobrtal mi šlapal na paty hned v úvodní běžecké části seriálu a triatlon mu také není cizí. Dalším byl pravidelný účastník Jan Bureš, kterému to zase lítalo na kole, ať už na silnici nebo v terénu.

Který závod seriálu je váš nejoblíbenější?
Kvůli účasti na letošních dvaačtyřiceti závodech jsem ještě neměl to štěstí všechny závody Krále absolvovat. Z běžeckých závodů mám rozhodně nejraději Milešovka(p), který mě oslovil už loni. V letošním ročníku jsem si ale nejvíce užil MTB závod Přestavlcký vlk, kde se na trati potkáte snad se všemi faktory horského kola. Nechybí táhlé stoupání, prudké zatáčky, technické sjezdy, ani singlíky v lese. Spolu s perfektní atmosférou a počasím tak akorát téměř na konci podzimu je tento závod snad ten nejlepší v mé letošní cyklistické sezóně.

V čem jste podle vás nejsilnější?
V seriálu jsem byl vyhlášen za nejlepšího cyklistu, což je, poslední dobou moje nejsilnější stránka. Nejen proto, že na běh si už nenajdu tolik času, ale cyklistika je mnohem nákladnější, o tom vím své. Takže teď mi nezbývá nic jiného, než aby se má investice do kol vyplatila.

Pokolikáté jste se KS zúčastnil?
Závodu do KS a to konkrétně Terezínského triatlonu jsem se zúčastnil už v roce 2013, ale seriálu jako takového jsem si začal všímat až v roce 2014. Letos je to tedy moje druhá pravidelná účast.

Zúčastníte se za rok znovu?
Měl jsem letos v plánu odjet celkem pět seriálů. Na prvním místě byl pro mě Český pohár v duatlonu, který byl po 15 letech znovu obnoven. Ze začátku jsem marodil se zánětem achilovek, ale i tak jsem získal dost bodů na to, abych vyhrál kategorii juniorů a získal dva tituly vicemistra republiky v krátkém terénním i dlouhém silničním duatlonu. Celkově jsem také ovládl poslední podnik Českého poháru v Koutech nad Desnou. Jako další seriál byl pro mě právě Král Středohoří s naším místním Lužickým Horalem, který se ale mnohdy kryl s MTB seriálem jménem Haven MTB Series.

Titul Krále jsem vybojoval, ale v Horalovi a Havenu moje výsledky stačily jen na druhé místo. Posledním seriálem byla Okresní běžecká liga, v níž jsem si zaběhl můj první kross maraton a v seriálu se umístil na třetím místě v kategorii. Příští rok hodlám ideálně svá umístění obhájit, ale oproti letošku si závody rozdělit na pouhé tři skupiny. Na ty, které chci jet, na ty, které pojednám spíše tréninkově a na důležité závody, do kterých patří Český pohár a dobře dotované závody. Král Středohoří spadá do všech třech skupin, takže doufám, že se příští rok potkáme na startu.

Co byste na KS popř. změnil?
Asi nic. Ať už lidé závodí profesionálně nebo aby si po tréninku s někým porovnali síly nebo se hýbou jen proto, aby zhubli, postupem času se z toho stane jakýsi životní styl. Pak už nejde přestat jen kvůli tomu, že máte málo času, nebo že startovné stojí ročně hromadu peněz. Prostě si najdete řešení, jak pokračovat, a když už se náhodou stane, že byste to sami nezvládali, vždycky najdete oporu v někom, kdo ve vás věří a má vás rád. Tímto bych chtěl poděkovat především mým rodičům za jejich drahocenný čas strávený podporou na závodech, mému letošnímu sponzoru Benny Invest, s.r.o. dále klubu TT Cyklorenova Cvikov za možnost závodit v Českém poháru a také Zdeňku Arnoldovi a Radku Švarcovi za servis kol.


Zuzana Dlouhá

Kdy jste začala věřit v celkové prvenství?
Letos to bylo už poměrně brzy, protože dvě největší konkurentky z loňska se nezúčastnily. A v letošním ročníku se holky zaměřovaly spíše na své disciplíny. Já odchodila, tedy až na pár závodů, všechno.

Kdo byl největší soupeřkou?
Nejvíce jsem se na závodech potkávala s Klárkou Chlupsovou. Je výborná běžkyně, já jsem zase lepší na kole.

V TEREZÍNĚ. Zuzana Dlouhá nechyběla ani při červnovém duatlonu v Terezíně, kde skončila mezi ženami na druhém místě, v celkovém pořadí obsadila velmi dobrou 32. příčku.

Který závod ze seriálu je váš nejoblíbenější?
Nejoblíbenější nemám, každý závod má svoje kouzlo. Některé z tratí jsou v zajímavém prostředí, některé lákají náročností a některé zase pozávodní atmosférou.

V čem jste podle vás nejsilnější?
Hodně jsem se zlepšila v běhu, ale holkám běžkyním se pořád nevyrovnám. Kolo jsem letos sice trochu šidila, ale mám z něj nejvíce bodů. Nejhorší jsou pro mě triatlony, protože neumím rychle plavat.

Pokolikáté jste Krále absolvovala?
Letos slavil náš tým Dlouháni Roudnice desetileté výročí od našeho prvního závodu. V tu dobu jsme se začali zapojovat i do Krále.

Zúčastníte se za rok znovu?
Každý prosinec si říkám, že už stačilo, ale v lednu už zase stojím na startu Opárenského běhu. Takže ještě uvidíme.

Co byste popř. na KS změnila?
Král Středohoří už se po tolika ročnících vypracoval téměř k dokonalosti, takže bych neměnila nic. Disciplíny jsou vyrovnané, každý si přijde na své. Organizátorům Krále a jednotlivých závodů poklona a veliké díky, že to pro nás závodníky každoročně pořádají.