To byl hukot! V natřískané Labe aréně v Račicích to v neděli pořádně bouřilo. Přes tři tisíce fanoušků dohnaly tři české posádky k medailím na veslařském mistrovství Evropy, které se v Česku konalo po dlouhých 56 letech.

Návrat elity starého kontinentu do srdce Evropy přinesl dvojnásobnou zlatou radost hostitelské zemi. Pro čtvrtý skifařský titul mistra Evropy si dovesloval domácí hrdina Ondřej Synek. K životnímu výkonu se před domácím publikem vybočovaly dvojskifařky Kristýna Fleissnerová a Lenka Antošová z Děčína, které napodobily Synka a na krk si pověsily senzační zlato. České medailové žně dovršila lehká čtyřka bez kormidelníka Kopáč, Vetešník, Viktora, Hájek, kteří získali bronz.

„Jsem rád, že jsem zpátky mezi prvními. Dlouho jsem žádný závod nevyhrál, loni žádný. Užívám si to," líčil po zlatém závodě evidentně vyčerpaný Ondřej Synek. Čtyřiatřicetiletého majitele tří olympijských medailí, který byl tváří račického šampionátu, vybičovala úžasná atmosféra podél kanálu. „Ten rachot z tribun jsem vnímal. Bylo to hodně emotivní. Byl jsem docela vynervovaný, protože tady byla spousta lidí a všichni říkali, že Synek pojede o zlato. Trochu jsem tomu podlehl, ale naštěstí to dopadlo dobře," oddechl si veslař, který doma sesadil z evropského trůnu Chorvata Damira Martina.

Zatímco Synkův titul všichni očekávali, zlato dvojskifu Fleissnerová – Antošov bylo překvapivé. Sympatické blondýnky snili o obhajobě bronzu, nakonec z toho byl nejcennější kov. „Je to báječný, skvělý! Něco takového jsem si vůbec nepředstavovala. Je to velké překvapení. Je za tím spoustu neježděných kilometrů," smála se na všechny strany Kristýna Fleissnerová.

Pro její děčínskou parťačku Antošovou je zlato obrovským zadostiučiněním. Tři měsíce totiž promarodil s operovaným ramenem. „Kdyby mi někdo v polovině února, kdy jsem poprvé vlezla na vodu a sotva se udržela v lodi, řekl, že to takhle dopadne, klepala bych si na čelo," přiznala Lenka Antošová. „Před startem jsem se bála myslet na zlato, ale cítily jsme šanci a nechtěly ji pustit."

Antošová samou radostí chtěla vzít na pódium svého pejska, to jí ale organizátoři zatrhli. Při medailovém ceremoniálu ji tak dělala společnost sestra Jitka, která jí předávala květiny. „Strašně jsem se na to těšila," svěřila se Lenka. Bývalá parťačka Jitka Antošová před lety získala v Račicích dokonce světové zlato. „O tom jsme se před šampionátem nebavily. Tahle souvislost mě poprvé napadla až včera, že bych to mohla zopakovat."

Triumf po dvaceti měsících! Vyčerpaný veslař ONDŘEJ SYNEK (34let) zvládl tlak a vyhrál ME v Račicích: „Jsem zpátky! Úžasný, jedinečný závod."

V polovině rozhovoru požádal v obklopení novinářů o židli, vyčerpaný si sedl do chládku, napil se vody a chvíli se vydýchával. „Fantazie, úžasný závod, jsem zpátky!" neskrýval nadšení majitel mnoha medailí Ondřej Synek, 34letý skifař, jenž ustál tlak domácího veslařského mistrovství Evropy a v Račicích vyhrál po dvaceti měsících velký závod.

Byl jste tváří ostře sledovaného šampionátu a všechno zvládl. Je o to velké vítězství cennější?
Jak jsem celou dobu říkal, že mě domácí závod nenervuje, tak to bylo docela těžký a dneska jsem vynervovaný byl. Přeci jenom je tady těch lidí hodně a všichni čekali, že si pojedu pro zlato. Bylo to strašně emotivní. Například už při cestě po areálu z ubytování na jídlo jsem musel osmkrát stavět na fotografování.

Kdy jste ve zlato začal věřit?
Já věřil od začátku. Říkal jsem, že první kilák pojedu hodně rychle a pokusím se ostatním ujet. Všichni kluci za sebou měli těžký semifinále, proto jsem je chtěl zlomit hned na začátku. To se povedlo.

Jak jste vnímal davy fanoušků na vyprodaných tribunách, když křičeli vaše jméno?
Je to super. Nikdy jsem to takhle nezažil. Podobná kulisa, to bylo poprvé. Moc všem lidem děkuju.

Lze zážitek z Račic k něčemu přirovnat?
Asi jako když jsem byl poprvé na Matějské pouti. (úsměv) Nedá… Třeba na olympiádě v Londýně bylo mnohem více diváků, ale atmosféra domácího publika je asi prostě nepřekonatelná. Každý, kdo ze závodníků to zažil, tak vám řekne, že je to asi nejvíc.

Jste čtyřnásobný mistr světa, trojnásobný olympijský medailista, kam řadíte páté zlato z mistrovství Evropy (pozn. red.: čtvrté na skifu)?
Asi ne nejvýš, ale hodně vysoko. Co se týče zážitku a všeho tady okolo… Když se podívám na medaili z Račic, tak si vybavím nádherné počasí, spoustu lidí a jak všichni fandili.

Takže nelitujete, že jste po olympijských hrách pokračoval?
Já jsem končit nechtěl, ale rozmýšlel jsem se, jestli si nedám volnější rok. Tím, že bylo mistrovství Evropy tady doma v Račicích, tak jsem nehodlal nic nechat náhodě. Byla to pro mě i výzva.

Je skoro třicet stupňů. mohl jste si ten závod vůbec užít?
No je to náročný, jsem vyšťavenej.

V závěru začal nakonec o dvě vteřiny druhý Chorvat Martin finišovat. Neměl jste o prvenství strach?
Věděl jsem z jeho projevu, že tam jen visí. Cítil jsem se dobře a náskok byl velký.

Parádní vstup do sezony, že?
Super! Jsem zpátky mezi prvními, tam kde jsem byl. Naposledy jsem vyhrál v roce 2015, to bylo na mistrovství světa ve francouzském Aiguebelette. A užívám si to!