Lovci tak stále mají velkou šanci zaútočit na vysněný extraligový titul. Jeden z nejzkušenějších hráčů extraligy Milan Berka zkrátka prožívá jednu z nejpovedenějších a zároveň nejtvrdších sezon svého života.

Milane, jak se vám poprvé hrálo v roli otce?

(oddechne si) Hlavně to už bylo trochu bez nervů, protože když jsme hráli poslední zápas ve Frýdku, tak ten se konal naprosto přesně v den našeho termínu a to člověk měl hlavu přece jen někde jinde. Teď už jsem spokojený a hlava se zase orientuje jiným směrem. Na druhou stranu věci, které dříve byly důležité, náhle už tak důležité nejsou a staly se jaksi vedlejšími.

Už jste tedy do otcovské role skočil naplno?

Ještě ne, stále čekám až se mi holky vrátí z porodnice.

Takže ony bezesné noci vás stále ještě míjí?

No, já jsem toho doteď stejně moc nenaspal, protože se člověk strašně těšil, až to přijde a teď se zase těší, až holky budou doma. Do porodnice jezdím každý den a prakticky tam trávím maximum možného času.

Pojďme k házené, co tedy ten první nadstavbový zápas?

Hlavně, že byl vítězný. Věděli jsme, že to bude důležitý zápas, vlastně jako každý. Minule jsme ve Frýdku druhý poločas zahráli velice špatně. Poslední dva zápasy se nám vůbec nepovedly a viditelně se to podepsalo i na lehkosti naší hry. Bylo to tedy takové vydřené vítězství, ale je lepší hrát nehezkou házenou a vyhrát, než aby to bylo naopak. Důležité prostě je vítězství, i když se rodilo tak ztěžka. Stále to jsou cenné dva body, které mají stejnou hodnotu i jako kdybychom vyhráli o padesát gólů, takže jsem spokojený.

Nemělo to být jednoduché utkání, co ho nakonec rozhodlo?

Rozhodovalo to, že jsme zagresivněli obranu i na úkor toho, že jsme byli vylučovaní. Svůj úkol to splnilo, protože obrana se dostala do varu a hlavně jsme se prosazovali i v útoku dávali jsme jednodušší góly z první i druhé vlny. I když tam bylo pár chyb, stále to bylo v nějakém tempu. Donutili jsme Frýdek trošku běhat, protože oni využívali toho, že se nám nedařilo v útoku a první poločas v obraně. Tou změnou obrany na jedna pět se nám to vesměs povedlo a to byl ten hlavní impuls k tomu, že se hra zagresivněla a získávali jsme jednoduché balony.

S Plzní jste v průběhu základní části dost odskočili, ale v závěru se čelo extraligové tabulky opět vyrovnalo. Jak tedy těžká ta nadstavba bude?

Myslím, že bude stejně těžká, jako byla celá sezona. Ono to sice vypadá, že jsme odskočili, ale my před sebou na konci měli ještě řadu těžkých utkání, stejně jako Plzeň. Oni prohráli doma s Duklou, my s Karvinou, pak ve Frýdku, oni v Brně. Body si ty přední týmy berou hlavně mezi sebou, takže ono to jen tak vypadalo, že jsme odskočili. Jičín, když byl třetí, tady prohrál a rázem byl šestý sedmý. Tabulka byla hodně našlapaná a bude to těžké až do konce. Myslím si, že o medailích se bude rozhodovat až v posledních kolech. Domácí vítězství tak prakticky žádnou placku nikomu nezaručí, protože každý z těch soupeřů je schopný vyhrát u každého, proto je tohle vítězství pro nás tak důležité.

V dalším utkání vás čeká souboj prvního s druhým. V neděli od 11.00 hrajete u lídra v Plzni. Jak tohle bude pro Lovosice důležitý zápas?

Pro oba celky to bude čtyřbodové utkání, tedy hlavně pro nás, protože my se můžeme dotáhnout na stejný bodový stav s Plzní. Určitě se hodně těším, protože to bude utkání se skvělou atmosférou. V Čechách už si člověk dlouho nezahrál před patnácti šestnácti stovkami diváků, které na Plzeň chodí, takže na Plzeň se moc těšíme.

Patrik Pátek