Mlynář přijel
V Elite nechyběl ani obhájce předloňského prvenství, někdejší juniorský mistr světa Zdeněk Mlynář (33). „Na loučení s rokem 2009 jsem se moc těšil. Není to sem od nás z jihomoravských Valtic sice nejblíž, ale neměl jsem problém brzy po ránu se vydat na cestu. Jestliže něčeho lituji, pak snad jen toho, že jsem se nesetkal s tvrdší konkurencí,“ nechal se slyšet vítěz, který tak své snažení završil hattrickem. Poprvé dominoval ve 44. ročníku. Čistý hattrick mu dvakrát ve 45. a 46. ročníku překazil mladý následovník slavných kloučkovských tradic Lukáš.

Těžká trať
Jako první se na trať (po celonočním lijavci blátivou a dole zmzlou) vydali žáčkové. A nebyla nouze o pády. Naštěstí se nikdo vážněji nezranil. Inu, cyklokrosaři se k zemi poroučet umějí. Co diváci nemohli přehlédnout – to byla premiéra čtrnáctky schodů nad ránem uměle vytvořených, aby ty dva kiláčky při výběhu na šance dostaly potřebné grády.

Po žáčcích se dostali ke slovu kadeti. Těm naproti všem očekáváním vytřela zrak Jana Kyptová. Za mladoboleslavskou raketou a Pokorným dorazila lounská Martina Mikulášková.

Našlapáno bylo amatéry – příchozími. Mezi šedesátníky nemohl chybět Květoslav David. „Začátkem prosince jsem oslavil třiašedesátku. Ne, ne. Svůj start jsem nepodcenil. V tréninku jsem nějakou tu tisícovku kilometrů spolykal. Nejde mi o hattrick, který jsem ve své kategorii završil. Mám především příjemný pocit z toho, že jsem udělal něco pro své zdraví,“ bylo vyznání sympatického borce, před nímž smeknete, i kdybyste nechtěli.

Uspěl prezident
Smeknout se musí i před Abrahámy. Tedy startujícími nad padesátku jar. V této kategorii si to rozdali i samotní organizátoři – prezident Slavoje Václav Bureš s kamarádem, šéfem ZMJ a především české juniorské reprezentace Svatoplukem Henkem. Šéf nestačil pouze na vítězného Krejčíka z Chomutova. „Kdyby mě porazil Svatik, to bych asi nevydejchal. Nechal jsem ho proto v klídku, aby se mi koukal po celý závod na záda,“ poznamenal po projetí cílem spokojený Václav Bureš. Bronzový Sváťa Henke rovněž s úsměvem dodal: „S Vaškem se rádi štengrujeme. Přece jsem si nemohl dovolit porazit prezidenta našeho klubu.“

Nad čtyřicítku si dojel pro trofej první Zapletal z Rubeny Special, aby z roudnických „kluků“ byl Pechar druhý, Krob pátý. V kategorii nad třicítku dominoval pražský Chyba. Jíra z Třebenic se prosadil do desítky (9.). Pod třicet si se všemi soupeři poradil mladoboleslavský Šulc, když Bureš z pořádajícího Slavoje vydřel čtvrtou, Volf pátou pozici a Vápeníkové z Libochovic šestou (Martin) a osmou (Adam) příčku.

Po tomhle mumraji se dostalo na padesátku juniorů a Elite. Z těch českých nadějí si vedl nejzdatněji Nipl z Loun. Udolal táborského Papeže, jakož i Němce Ericka Metzkeho z Cottbusu. „Nelituji toho, že jsem do Terezína brzy po ránu zajel. Mám za sebou už dost závodů, abych mohl o zdejší trati říct, že je náročná a tím pádem ryze cyklokrosová. Se vším, co k tomu patří,“ nešetřil slovy uznání na adresu pořadatelů SC sedmnáctiletý septimán cottbuského gymnázia.

Elite – ten název je patřičný. Co dodat ještě k úvodu? Snad jen to, že pouze po startu se musel Mlynář prokousat před nástupem do druhého kola šestkou konkurentů. Těm vévodil někdejší reprezentant Ježek. V cíli se musel spokojit se stříbrem, bronz připadl mladoboleslavskému Bendovi.

Zájem je těší
„Máme samozřejmě velkou radost z narůstajícího zájmu nejen ze strany závodníků, ale i diváků. Jim i všem ostatním přejeme do nového roku všechno nejlepší a těšíme se na shledanou v Bohušovické kotlině,“ notoval si tandem Václav Bureš a Svatopluk Henke.

Silvestrovský cyklokros

Muži: 1. Zdeněk Mlynář (MAX Cursor) 49:25 min., 2. Václav Ježek (Alpine Pro Author) 50:05, 3. Michal Benda (Johnson Controls) 53:30.
Junioři: 1. Vojtěch Nipl (TJ Stadion Louny) 38:39, 2. Vojtěch Pařez (Cyklo Team Budvar Tábor) 42:33, 3. Erik Metzke (RSC Cottbus) 42:38.
Kadeti: 1. Jana Kryptová 29:18, 2. Karel Pokorný (oba Johnson Controls) 29:19, 3. Martina Mikulášková (TJ Stadion Louny) 30:13.
Žáci: 1. Jakub Honzík (Johnson Controls) 9:31, 2. Jiří Fanta (TJ Cyklopág), 9:52, 3. Tomáš Kopecký (LRTV Swift) 10:07.
Příchozí do 30 let: 1. Ladislav Šulc (Spinning Ml. Boleslav) 25:10, 2. Pavel Martínek (Activ Sport Žatec), 3. Miroslav Živný (Ml. Boleslav).
Příchozí do 40 let: 1. Jiří Chyba (Praha), 2. Ondřej Semerád (SK Prima Polička), 3. Jiří Pospíšil (Ml. Boleslav).
Příchozí do 50 let: 1. Viktor Zapletal (Rubena Spezialited) 18:04, 2. Bohumír Pechar (KCR Roudnice) 18:29, 3. Martin Šlégl (Kerda Colnago.cz) 18:54.
Příchozí do 60 let: 1. Karel Krejčí (Exe Jeans Team Chomutov) 13:58, 2. Václav Bureš 17:09, 3. Svatopluk Henke (oba CK Slavoj Terezín) 17:30.
Příchozí nad 60 let: 1. Květoslav David (CK Slavoj Terezín) 11:27, 2. Karel Krčmařík (Žatec) 13:43.

Mojmír Strachota