Aktuální česká jednička Kateřina Došková, která si přijela ověřit svou mistrovskou formu, získala v základní skupině tři vítězství. V následné eliminaci na ni na planši čekala domácí závodnice Alessandra Bozza – mistryně světa z roku 2016. Došková s ní svedla velmi vyrovnaný zápas, ale nakonec těsně prohrála 13:15. V Česku aktuálně bezkonkurenční juniorka prokazuje, že patří k elitním světovým šermířkám a může se směle měřit s každou soupeřkou. Šermířský svaz počítá ve své nominaci s Katkou Doškovou jako s českou jedničkou pro ME juniorů v ruském Soči.

Dalším šermířem Slavoje Litoměřice, který si vybojoval letenku do Ruska, je Ondřej Strnad. Po postupu ze základní skupiny nastoupil mladý junior k utkání s Kolumbijcem Castilla Gutierrezem, se kterým si s přehledem poradil 15:8. Ital Giulio Gaetani byl však nad jeho síly. Nyní má Strnad, který je také v nominaci na ME juniorů, necelé dva měsíce na vyladění formy, aby minimálně zopakoval výborný výsledek z minulého evropského šampionátu.
Pro třetího kordistu Slavoje Jana Stehlíka, bylo Udine premiérovým turnajem Světového poháru. Stehlík, který do utkání nastupoval po prodělaném zápalu plic, letos zažívá vynikající sezónu. Na republikových turnajích skončil pokaždé na stupních vítězů, nejhůře byl na třetím místě. Teprve konfrontace se světovým šermem však prověřila jeho kvality.

Nenasazený Stehlík zarputile bojoval a lepšil se zápas od zápasu. V silně obsazené skupině porazil i rakouského finalistu z minulého Světového poháru. Kromě tohoto cenného vítězství si z Udine odvezl mnoho neocenitelných zkušenosti, které jistě zúročí v dalších turnajích.
Tradiční šermířský oddíl Slavoje patří v českém šermu k pojmům. Potvrdil to opět tím, že svěřenci trenérů Suchého a Stehlíka, duo Katka Došková, Ondřej Strnad, jsou svazem vysláni na Mistrovství Evropy juniorů v Soči, kde v každé kategorii budou šermovat dvě stovky předních evropských závodníků.

Jaroslav Stehlík