TJ Jiskra Kyjov – Slavoj BK Litoměřice 73:62 (28:37). Body Slavoje: Hanzlík 16, Frgál 13, Němec 12, Břešťan 12, Zbroj 3, Reiser 2, Bureš 2, Šalanský 2.

V prvním duelu hrál Slavoj zodpovědně, po první části vedl o pět bodů, v poločase dokonce o devět. Ve druhém ale mírně polevil, začal ztrácet míče a soupeř toho využíval. Stahoval koš po koši a po třetím období to bylo jen o bod pro hosty. Závěrečnou čtvrtinu vyhrál Kyjov o dvanáct bodů a ujal se vedení 2:1 v sérii. Slavoji se nedařila střelba ze střední vzdálenosti a hlavně z čáry trestných hodů, kdy úspěšnost nepřesáhla ani hranici třiceti procent.

TJ Jiskra Kyjov – Slavoj BK Litoměřice 58:60 (34:34). Body Slavoje: Zbroj 25, Hanzlík 13, Němec 8, Reiser 8, Břešťan 4, Frgál 2.

V dalším utkání museli Litoměřičtí bezpodmínečně vyhrát, aby jim neskončila už tak dlouhá i úspěšná sezona. Začátek se jim povedl náramně, čtyři úspěšné tříbodové pokusy znamenaly vedení v jedenácté minutě o čtrnáct bodů.

Kyjov hnán zaplněnou halou nesložil zbraně a do poločasu srovnal. Ve třetím období se skóre přelévalo z jedné strany na druhou. V poslední minutě  se domácí díky úspěšné trojce ujali vedení o šest bodů. Pět minut do konce utkání vedl Kyjov o osm bodů a s litoměřickými hráči to nevypadalo vůbec dobře. Slavoj ale ukázal  vnitřní sílu a dokázal nepříznivý vývoj zápasu otočit. Nepovolil domácím vsítit už ani jeden koš a desetibodovou šňůrou zavelel k obratu. Díky precizní zónové obraně a úspěšnému zakončení Hanzlíka, Zbroje a Němce vyhrál důležité utkání o dva body a srovnal stav série na 2:2.

Slavoj BK Litoměřice – TJ Jiskra Kyjov 63:58 (23:32). Body Slavoje: Zbroj 23, Frgál 15, Hanzlík 11, Břešťan 8, Němec 4, Reiser 2.

Pátý rozhodující zápas play off se hrál v litoměřické hale Na Kocandě. Domácí přišlo podpořit v cestě za titulem hodně diváků, což je pro mládežnický basketbal v Litoměřicích příznivá zpráva. Utkání to nebylo vůbec jednoduché. Hosté hráli v prvním poločase v útoku pohledný jednoduchý basketbal a na obranné polovině extrémně zahušťovali prostor v podkošovém území.

Důsledkem bylo jejich poločasové vedení o devět bodů. Slavoj měl po celé utkání problém na doskoku. Do druhého poločasu vstoupili litoměřičtí hráči odhodlaně a chtěli utkání otočit. Třetí čtvrtinu vyhráli rozdílem pěti bodů a snížili na čtyři body. V závěrečném období se rozstřílel Frgál, který proměnil za sebou tři tříbodové pokusy. Slavoj se dostal do vedení a utkání již nepustil i díky úspěšným trestným hodům z rukou Břešťana a Zbroje. Výhra o pět bodů, konečný stav série 3:2 pro domácí Slavoj znamenal velký úspěch v kategorii U19.

Juniorští hráči Slavoje si zaslouží velkou pochvalu. Ve složení Filip Bureš, David Břešťan, Martin Galia, Štěpán Hanzlík, Jan Reiser, Ondřej Kolibár, Jakub Zbroj, Ondřej Kulhánek, Vojtěch Frgál, Adam Šalanský, Josef Čuřík a Filip Němec se stali vítězi ligy U19. Tým v základní části vyhrál dvacet utkání a prohrál jen dvě. Postoupil do kvalifikace o extraligu, která se bude  hrát v Litoměřicích 24. – 26. května a soupeřem budou týmy z Děčína a z Vysočiny.

Martin Markvart