Celý rok ho provázela smůla a neúspěch. Vystřídal několik domácích podniků, ale i nejprestižnější závod Mistrovství světa FIA GT1, FIA GT3 a podnik série Blancpain Endurance.

Martine, jak bys hodnotil letošní sezonu?

Letošní sezona? Asi bych ji hodnotil jako jednu z mých nejslabších, ne ani tak výsledky, ale účastí na závodech. Povedlo se mi startovat ve světovém šampionátu GT1, kde jsem bohužel neměl štěstí na dobré auto, ale zase mi to dalo hodně zkušeností. Ukončením spolupráce s Belgian racing se přerušily plány na sezonu a bylo velice obtížné v rozjeté sezoně najít místo k závodění, jelikož týmy byly plně obsazené. Podařilo se nám však najít místo a startovat v pár závodech, takže jsem kontakt se závodním autem neztratil. Nicméně jsem měl zase více času na přípravu příští sezony a budu tedy plně připraven na další boje.

A co pojedeš příští rok?

Situace pro příští sezonu je zatím nejistá. Musíme pečlivě rozhodnout o tom, jaká možnost pro mě bude nejlepší a kde budu moci získávat zkušenosti pro budoucnost v motorsportu. Existuje několik možností výhradních startů v zahraničí v různých sériích GT vozů, chtěl bych však směřovat své kroky do vytrvalostních závodů a závodů světového formátu. Moje budoucnost je také závislá na sponzorech, kteří mi pomáhají světem motorsportu proplouvat a věřím v jejich náklonnost i do dalších let. Tímto bych jim rád poděkoval za spolupráci.

Budeš se účastnit nějakého závodu v České republice?

Tato otázka závisí na spolupráci se Štěpánem Ládíkem, s nímž v posledních dvou letech spolupracuji a hlavně díky němu se účastním závodů českého mistrovství. Doufám ve společnou spolupráci i v příštím roce a s ní také spojenou možnost startu před domácím publikem.

Účastníš se nějakého 24h závodu?

Chtěl bych se příští rok objevit v nějakém závodě 24h, ať už na slavné 24 Spa nebo v „zeleném pekle“ na Nürburgringu. Cítím se připraven, jelikož jsem začal na přípravě s kondičním trenérem a soustředíme se právě na výdrž během takto náročného závodu. Mým snem je start ve 24h Le Mans, ale pro příští rok to bohužel není moc reálné, že bych se objevil na startu.

Co se skrývá pod tvou fyzickou přípravou?

V první řadě je to časově náročná činnost, která mi bere spoustu času na školu a podobné aktivity. Ale taky je to odreagování a vybití, uznávám, že občas mě tréninky vůbec nebaví, ale převažuje to, kdy mě trénink baví a vyloženě si ho užívám. Trénuji spolu s Mirkem Plíhalem, který závodí v rally a příprava na tyto závody je obdobná. Oni tráví při závodě v autě také celý den. Aktivity, kterých se účastníme jsou hodně zaměřené na posílení a zpevnění celé horní části těla a druhá fáze tréninku je zaměřena na kondici a vytrvalost. Nakonec přichází na řadu stabilizace a koordinace těla. Tréninky mám každý den s výjimkou neděle, ale to si většinou neodpočinu, jelikož se věnuji jinému sportu, třeba hraji squash a podobně.

Jak dokážeš skloubit závody se školou?

Je to obtížné, ale dá se to skloubit. ČVUT je hodně náročná škola sama o sobě, ale zatím jsem moc problémy neměl a s lektory se dá vždy dohodnout. Udělal jsem si rozvrh tak, abych co nejméně chyběl ve škole, když musím na závody. To znamená, že mám v pátek pouze přednášky a ve čtvrtek mám úplně volno. Je to výhodné i v tom, že mám čas dělat seminární práce, projekty a zároveň cvičit. Někdy po škole už nestíhám nic jiného než trénink a jít spát, mnohdy totiž končíme s tréninkem i v půl desáté a ráno v šest zase vstávám do školy. Není to jednoduché, ale zatím to zvládám.“

Karel Kubeš