„Tento projekt považuji za povedený, veškerá pomoc a propagace sportu je vítána,“ řekl legendární český reprezentant, jenž nyní už třetí rok národní tým z pozice trenéra připravuje. Sám je na jedné z velkoformátových fotografií slavnostní vernisáže.

Famózní aktivní kariéru jste ukončil před třemi lety, nebylo to brzy? Někteří vrstevníci závodí ještě dnes…

Tak ať si to užijí (úsměv). Zabalil jsem to akorát, já začínal v útlém věku a závodění jsem měl dost. Chtěl jsem končit už v roce 2006, ale kariéru jsem si ještě prodloužil s Jiřím Hellerem na deblkanoi. Jsem za to rád, ale to už bylo opravdu maximum.

Tak jinak… Byl jste raději závodníkem, nebo jste teď spokojenější v nové roli trenéra?

Každá role má něco do sebe a každá je něco úplně jiného. Z hlediska časové náročnosti je lepší být závodníkem, kde se každý člověk stará jen sám o sebe a ještě mu pomáhají ostatní. Z pozice trenéra se musíte starat o spoustu lidí. Z pohledu toho, co musíte odvést na trati a odpovědnosti, je to těžší zase pro závodníka.

Jak je na tom česká rychlostní kanoistika s talenty?

Základna není tak široká jako dříve, ale s tím musíme bojovat a talenty vychovat. Podobně jsou na tom ostatní sportovní odvětví.

Je v dohledu či na obzoru „nový“ Martin Doktor?

Takhle se to nedá říct. Já si myslím, že ani žádný nový Martin Doktor nebude. Každý je osobnost, těžko se někdo druhý může projít v těch stejných stopách, to prostě nejde.

Jako závodník jste proslavil černý šátek s bílými lebkami na hlavě. Podědil někdo tento rituál?

Možná si to někdo někdy vezme, ale je to natolik individuální věc, že když se někdo dostane na určitou úroveň, tak si třeba vybere nějakou svojí specialitku.

Jaké cíle si u reprezentace kladete?

Nasměrovat co nejvíce lidí na olympiádu, což je základ. Když se povede dostat posádky do Londýna, bude to perfektní. V rychlostní kanoistice je těžké udělat ten první krok a na hry jako takové se vůbec dostat.

Které posádky mají největší ambice?

Máme za sebou tři Světové poháry, nejvydařenější byl ten květnový v Račicích. Akcí číslo jedna je srpnové mistrovství světa, kde je možnost olympijské kvalifikace. Ostatní výsledky před MS jsou jen příprava. O víkendu se sjede evropská špička do Bělehradu. Největší pozornost poutá K4, která už dříve přivezla medaile z mistrovství Evropy i světa. Prosadit se může i K4 žen, máme velice dobrou deblkanoi, velké šance má Filip Šváb na K1 na 200 metrů a řada dalších.


Martin Doktor, česká sportovní legenda:

- Největším úspěchem skvělé Doktorovy kariéry je zisk dvou zlatých medailí na OH v Atlantě v roce 1996, kde vyhrál závod jednotlivců na kilometrové i poloviční trati.

- Na světových šampionátech získal čtrnáct medailí (dvě zlaté, devět stříbrných a tři bronzové), na mistrovství Evropy jen o dvě méně.

- Na LOH 2000 v australském Sydney byl vlajkonošem české výpravy.