Domácí mistrovství bylo jediným kvalifikačním závodem na ME juniorů. Tomu také odpovídaly zaplavané časy, téměř všichni plavci si vylepšili svá osobní maxima. Na LM se kvalifikovala Lukášková do pěti disciplín, starší dorostenec Petr Chudoba do tří, ale pro onemocnění nakonec do Ostravy neodjel.

Na 50 prsa postupovala Lukášková z rozplaveb třetí v pořadí. Uklouznutí na startu finále znamenalo konečné 5. místo časem 35,80. Na dvojnásobné trati bylo finále (postup znovu ze třetí příčky) z důvodu další disciplíny jen rozplaváním na 100 motýlek. Čas 1:18,93 znamenal 8. místo.

Ve finále motýlkářské stovky byla na Lukáškové vidět obrovská chuť doplavat do třetího místa. Začala rychle, ve svém osobním rekordu na 50 m otáčela jako třetí, ale v závěru jí došly síly, takže na ni zbylo 6. místo (1:07,67).

Na 200 m prsa patřila podle rozplaveb k favoritkám (2.). Start se studentce roudnického gymnázia také vydařil, po první stovce otáčela čtvrtá (téměř 2 sec. za 3. v pořadí). Druhou polovinu trati zaplavala nevídaným způsobem.

Zhruba na 125 m začala svou brněnskou soupeřku stahovat a do poslední padesátky otáčela s jednosekundovou ztrátou. Závěrečnou padesátku zaplavala o dvě sekundy rychleji, což znamenalo 3. místo za bezkonkurenční Strakovou (Příbram) a domácí Altovou.

Zlepšený osobní rekord

O zaplavání výjimečného výkonu svědčí zlepšení osobního rekordu o téměř 2,5 sekundy na 2:46,77. Právě umístění na stupních vítězů bylo mimo jiné základní podmínkou pro účast na červencovém domácím evropském šampionátu juniorů. Spokojená závodnice ČAC už poslední disciplínu 200 PZ zaplavala v pohodě a obsadila čtvrtou příčku časem 2:31,51.

Parádní ostravské výsledky jsou zúročením celoroční poctivé práce v bazénu. Za poslední dva měsíce se Lukášková dokázala zlepšit na všech tratích o několik sekund.

Přitom na růžích ustláno nemá. V přípravě na LM ČR dospělých, resp. MEJ musí již dva týdny na tréninky dojíždět do Ústí nad Labem a Litoměřic, protože pro plavce ČAC byly neakceptovatelné ceny za prostory na tréninkovou činnost v KPB v Roudnici. České naději vyšly vstříc oddíly z okolí, jak potvrdil trenér Petr Lukášek.

„Chtěli bychom poděkovat PK Litoměřice, Chemičce Ústí i PK Lovosice za poskytnutí potřebných prostor pro tréninky.“