Výběr do 16 let proplul až do finále, v němž se představil v Guide Areně, kde IBF Falun hraje své zápasy nejvyšší švédské soutěže. Proti domácímu týmu také v tomto duelu poměřili síly. Výhodou pro Lovosické bylo, že se jako první ujali vedení, které už nepustili. Dokonce díky skvělému zákroku gólmana Radka Dvořáka přežili bez újmy nařízené trestné střílení v poslední vteřině hry. Zcela zaslouženě si pak navlékli na krk cenné zlaté medaile.

S pohárem v Lovosicích jako první vystoupil kapitán týmu do šestnácti let Antonín Kabelka. „Vyhrát turnaj byl super pocit, jsem moc rád, že jsme to jako tým takhle zvládli,“ prohlásil tahoun dorosteneckého celku nejen na turnaji, ale i v průběhu celé sezony, v níž si lovosičtí dorostenci odbyli premiéru v české nejvyšší soutěži a ve své skupině skončili na šestém místě. „Na turnaji jsme předvedli to, co jsme trénovali po celou sezonu a společně jsme zabrali,“ doplnil Kabelka.

„Tým z mého pohledu fungoval naprosto skvěle, vyhrát turnaj v tak florbalovém městě, jako je Falun, je neskutečné,“ řekl hlavní trenér lovosického výběru do šestnácti let Jan Hrdlička. Ostatně všechny lovosické týmy odjížděly na turnaj s možností konfrontovat se s těmi nejlepšími, což Švédsko nabízí. „Já osobně doufal, že se prosadíme a třeba to i cinkne, ale vítězství je rozhodně splněný sen. Byť v tom jistě byla i hromada štěstí,“ dodal kouč vítězů.

Podobně úspěšný byl i lovosický tým do dvanácti let, který také nastoupil v elitní části turnaje. V základní skupině zůstal neporažen, navíc proti všem soupeřům včetně domácího Falunu zvládl zvítězit minimálně čtyřbrankovým rozdílem. Zastavilo ho až Turku ve finálovém souboji dvou do té doby stoprocentních týmů.

I 2. místo však bylo pro mladé lovosické talenty velice cenné. „Stříbra si vážíme, stejně jako samotné příležitosti, že jsme měli možnost na turnaj jet. Když jsme viděli, že nám to šlape, tak jsme si na medaili mysleli a jsme rádi, že jí máme,“ shrnul působení lovosických mladších žáků ve Falunu trenér Jan Lebeda.

Jednou ze dvou opor brankoviště lovosických mladších žáků nejen v turnaji, ale i v celé sezoně, byl mladý gólman Vojtěch Dvořák, který po celou dobu působil ve dvojici se Šimonem Šulcem. „Celý průběh turnaje mě velmi těší, dokázali jsme porazit Falun na jeho domácím stadionu. Možná škoda toho finále, kde jsme neproměňovali tolik šancí. Jinak jsem si ale všechno užil,“ řekl Dvořák k působení na švédském turnaji.

AUTOR: VÍT TRUBIČKA