Dívky

V první den prestižních závodů se ve sportovní hale Orbita představily dívčí naděje. Katka Došková byla první, která na horké polské půdě zkřížila svůj kord. Přílišná nervozita či zbytečný respekt ze soupeřek způsobily, že se jen pomalu dostávala do správného šermířského tempa. Nakonec vyválčila dvě vítězství a mohla se připravit na vyřazovací boje.

První soupeřkou v eliminaci byla polská kordistka Strelczyk. V tréninkovém stylu ji Došková vyprovodila z planše 15:2. Ruská závodnice Skliarova byla tvrdším oříškem. Po bojovném výkonu však Došková zvítězila 15:14. Další polská reprezentantka Stanuch si s ni poradila a ukončila její dobře rozjetý turnaj. Došková skončila 31. z celkových 156 závodnic z celého světa.

Poté nastoupily na planš mladší žákyně Anežka Zímová a Anna Štěrbová. Zatímco Doškové dvě vítězství v základních skupinách na postup do vyřazovacích bojů stačily, Zímová dala o pouhé dva potřebné zásahy méně, a tak skončila jen těsně mezi vyřazenými závodnicemi na 109. místě, Štěrbová na konečném 147. místě ze 149 účastnic.

Pátek byl v hale vyčleněn žákům. Jan Stehlík, Matěj Oplt a Ondřej Strnad, trojice litoměřických mušketýrů přijela v nejstarší kategorii hájit české barvy. Strnad suverénně zahájil své vystoupení a bez jediné prohry postoupil do eliminace. Tři výhry v základní skupině mu na postup spolehlivě stačily. Stehlík měl vítězství dvě. Díky dobrému indexu, dva zápasy prohrál 4:5, postoupil bezpečně také. V první eliminaci se proti Stehlíkovi postavil Paul, kordista z Velké Británie. Souboj byl dlouho vyrovnaný. Stehlík nešetřil síly, bojoval a postupně získával zásah za zásahem. Nakonec zvítězil 15:9. Na levorukého ruského siláka Zernova však už nestačil. Po prohře 9:15 skončil na 111. místě z 213 závodníků.

Porazil Angličana

Matěje Oplta nejdříve vyzval Angličan Murray Jones Begley. Litoměřický borec si s ním poradil 15:3. Dalším soupeřem byl domácí Bialas. Po celou dobu Oplt statečně dotahoval náskok. Na pokraji propasti se litoměřický reprezentant ocitl za kritického stavu 11:14. Parta českých fanoušků však hnala svého zástupce dál. Oplt dokázal zodpovědným šermem srovnat na 14:14.

Náhodný odbod polského závodníka ukončil krásný zápas. V konečném hodnocení obsadil Oplt 62. místo.

Ondřej Strnad musel jako osmý nasazený na soupeře čekat. Prokop z Krakowa neměl proti rozjetému borci z Litoměřic šanci. Proti dalšímu soupeři z Polska musel Strnad bojovat až do poslední vteřiny. Gwizdak se ukázal být rovnocenným šermířem. Pro borce Slavoje to byl nejlepší zápas dne. Udržoval si mírný náskok a celkově byl o jeden zásah šťastnější. 15:14.

Na Strnada už čekal Brit Dickinson. Diváci chvílemi nevěděli, zda si šermíř z britských ostrovů neplete šermířskou planš s cirkusem. V bezpečné vzdálenosti předváděl Ondrovi s kordem až artistické kousky.

„Nech ho vyblbnout a šetři síly," apeloval na Strnada trenér Jiří Suchý. Přestože se Dickinson snažil všemožně rozhodit Strnadovu koncentraci, jak absolutní pasivitou, tak naprosto chaotickými pohyby, Strnad ho porazil 15:11. O to příjemnější bylo po zápase sportovní gesto britského šermíře, když přišel podat ruku i trenérovi Suchému.

Strnad byl již mezi šestnáctkou nejlepších šermířů turnaje. Dalším soupeřem byl „starý známý" levoruký Jurka z olomoucké Dukly. Nad svým věčným rivalem na posledním kadetském turnaji v Praze zvítězil litoměřický borec 15:12. Tentokrát zvolil ofenzivní způsob boje a snažil se prohánět olomouckého kordistu. Jurka se nenechal zaskočit, využil pohybu Strnada a vytvořil si náskok. Donutil Strnada držet stále aktivní pojetí šermu, jelikož musel dotahovat náskok. Přes bouřlivou podporu nakonec Jurka přesvědčivě zvítězil a j Strnad obsadil vynikající 9. místo.

„Nikdo ze zahraničních soupeřů Ondru neporazil," povzdechl si trenér Jiří Suchý, který se mohl jen pousmát nad tím, že i v zahraničí se mezi sebou vyřazují čeští závodníci.

V kategorii mladších žáků Vojtovi Stehlíkovi jedno vítězství nestačilo na postup ze základní skupiny. Kryštof Pelikus byl šťastnější a po dvou výhrách nastoupil na Shafara. Kyjevský kordista však dokázal levorukého Pelikuse porazit rozdílem pěti zásahů, a tak Pelikus obsadil 103. místo ze 156 závodníků.

Světová úroveň

Nejmladší žáci Jiří Došek a Jan Kopejtko nastoupili do bojů jako poslední. Dvě vítězství Doška a tři Kopejtka na postup stačila, a tak si oba mohli vyzkoušet eliminační šerm na světové úrovni. Kopejtko nastoupil na finálové planši proti obrovi z Litvy Peternasimu. Bil se statečně a nakonec prohrál 5:8. Spokojený trenér Jiří Suchý bral boj svěřence na finálové planši jako odměnu za jeho dosavadní snahu. Lucki byl soupeřem Doška. Ten se svého soupeře nezalekl a také díky skvělé podpoře litoměřických fanoušků dokázal zvítězit. Ve druhé eliminaci se mu dostalo výsady zašermovat si také na finálové planši, ale stejně jako před ním Kopejtko nestačil na soupeře Dorfera a prohrál 4:8. Nakonec skončil Došek 64. a Kopejtko 88. z celkového počtu 142 účastníků.

Litoměřická výprava nezklamala. Byla vidět jak na planši, tak v ochozech. Postupně se k fandící euforii přidávali i rodiče závodníků a české barvy na rozesmátých tvářích plnily halu Orbita. „Vrátili jsme se bez medaile, ale předvedli jsme, že šermovat umíme," konstatoval Jiří Suchý.

Jaroslav Stehlík