„Jako jeden z mála oddílů můžeme doufat v solidní výsledek ve všech věkových kategoriích," předestřel předseda šermířů Jiří Suchý a své tvrzení podpírá výsledky jarních žebříčkových turnajů. V nejmladší kategorii dvakrát po sobě zvítězil talentovaný Jiří Došek. Prvního vítězství na republikovém turnaji se dočkal 1. března 2015 v Plzni. V polovině dubna exceloval v Teplicích, kde za celý den neprohrál jediný zápas a v tréninkovém tempu si připsal maximální počet bodů do žebříčkové tabulky. Došek bude bojovat o mistrovský titul 23. května v Písku.

Žačky bude zastupovat duo Anežka Zímová a Eliška Přibíková. Třetí sezónu šermující Anežka se na posledním turnaji v Praze probojovala poprvé v kariéře na stupně vítězů a obsadila třetí místo z třiceti účastnic. Předváděla vynikající šerm a lepšila se zápas od zápasu. Eliška se rehabilituje ze zranění, ale první sobotu v červnu na mistrovství republiky bude jistě připravená. Jak moc mladé slečny potrápí největší favoritku Annu Coufalovou z Bělé pod Bezdězem, uvidíme v šermírně v Letňanech.

TRENÉR Jiří Suchý se svými svěřenci.

S velkým očekáváním pojedou kadeti do haly Šibeník olomoucké Dukly. Žádná jiná mládežnická kategorie není tak otevřená a zároveň očekávaná. Dukla se může opřít o levorukého Jakuba Jurku, který je aktuálně vicemistrem světa z posledního šampionátu v Taškentu. Zdatně mu bude sekundovat Samuel Volák a žákovský mistr Adam Osička. Velmi silná trojka bude chtít uspět nejen v kategorii jednotlivců, ale i družstev. Podobné ambice budou jistě mít Tepličtí, šermíři z USK Praha obhajující titul z minulého mistrovství z Litoměřic, karlovarská Lokomotiva a další oddíly.

V tomto kotli ale nesmí chybět důležitá přísada – kadeti z Litoměřic. Šestnácté místo Ondřeje Strnada ze 111 bojovníků z celého světa stojí trochu ve stínu druhého místa Jakuba Jurky, ale je to skvělý výsledek, o kterém sní celé generace mladých šermířských nadějí. Dobrou formu Strnad potvrdil i 9. května v hale sportovního centra v Praze.

V základních skupinách školil soupeře v efektivním šermu, když jako jediný vyhrál všech 11 utkání. Na finálovou planš ho k Jurkovi nepustil německý reprezentant Arthur Fisher z Lipska, kterému těsně podlehl 13:15. Bronzová medaile z nejlepších 56 kadetů z Česka, Slovenska a Německa je velkým příslibem.

Za Strnadem skončil třináctý Jan Stehlík. Ze skvělých vítězných utkání zejména v druhé části základních skupin rozjetého Stehlíka zastavil jiný německý šermíř, Niclas Helbig. Stehlík prohrál nejtěsnějším rozdílem 14:15 a tak nepotvrdil finálovou osmičku z turnaje v Karlových varech.

SOUBOJ. Šermíř Slavoje Litoměřice Ondřej Strnad bojuje o medaile.

Matěje Oplta v eliminačních opravách vyřadil Jiří Kouřil z Olomouce, a tak skončil na celkovém devatenáctém místě. Na konečné 26. místo se dostal Vojtěch Salač, kterého po vyrovnaném boji porazil těsným rozdílem 15:14 teplický Pavel Wutschka. V opravách mu již nezbývalo sil na lepší výsledek.

Litoměřičtí kadeti tvoří vyrovnaný tým, vždyť jsou všichni do čtrnáctého místa v 66 členném žebříčku. Jako družstvo si budou chtít spravit chuť po nezdaru z domácího šampionátu a z Olomouce přivést medaili. Znalci se mohou těšit na další z vrcholných soubojů Strnad versus Jurka, i když může překvapit kdokoliv z první dvacítky. To se vloni povedlo Vojtovi Salačovi v kulturním domě v Litoměřicích, kde získal bronz. Své kolegy na planši doprovodí Kateřina Došková. Ta se po skvěle rozjeté sezóně, ve které dokázala vyhrát turnaje kadetek i juniorek, zotavuje po nemoci a znovu nabírá síly.

První mistrovství republiky, i když „pouze akademické", má za sebou největší hvězda Slavoje Michal Čupr. Ve své hlavní zbrani v kordu vybojoval stříbrnou medaili, ve fleretu potom obsadil páté místo. Účastníka světových pohárů však již čeká mistrovství republiky seniorů tuto sobotu v Liberci. Michal je v širším reprezentačním výběru pro olympijské hry v Riu a boj o nominaci začíná.

Šermíři Slavoje Litoměřice mají „nabito" v celé věkové škále. Můžeme očekávat výborné výsledky a příjemná překvapení. „Talent není všechno, výsledky mají pouze ti, kteří pravidelně trénují a dávají přípravě víc než ostatní," doplnil ze své letité zkušenosti Jiří Suchý.

Jaroslav Stehlík