Rozhodnutí o účasti v prvoligové soutěži nebylo vůbec snadné. Tým totiž v sezoně 2009 – 2010 neměl dobré výsledky a prakticky sestupoval do druhé ligy.

Na naléhání trenéra Rudolfa Šotnara, který si porovnal naše možnosti s ostatními účastníky I. ligy, se vedení klubu rozhodlo přijmout nabídku ČBF k účasti v soutěži. Jak je vidět z dosahovaných výsledků, bylo toto rozhodnutí správné. Tým se prakticky nezměnil, jeho vstup do soutěže se však vydařil lépe než v předchozí sezoně.

Velký vliv na další vývoj soutěže mělo vítězné utkání v Benešově, které se nám mimořádně vydařilo. Utkání jsme odehráli bez posil Michala Šotnara a Michaela Krumela, kteří k nám přišli z USK v již rozehrané soutěži. Hráči načerpali určité sebevědomí, jenž se ukázalo v dalším průběhu ligových utkání jako velmi důležité. Příchodem posil se zlepšila hra na rozehrávce v podání Michala Šotnara, který patří do základního kádru USK v Mattoni NBL a pod košem, kde se vynikajícím způsobem do hry našeho týmu zapojil po dlouhodobém zranění Michael Krumel se svými 204 cm a 111 kg.

Tito dva hráči jsou výtečně doplňováni Petrem Krupkou, který je jediným hráčem v týmu přes 30 let. Jeho forma se mimořádně stabilizovala a společně se dvěma jmenovanými hráči tvoří základní osu týmu. Taktéž ostatní hráči nás však velmi příjemně překvapili svými výkony v ligových utkáních. Za všechny jmenuji Michala Zycha, dále pak Petra Bubeníka a Michala Bruzla.

Nechci zapomenout na žádného hráče a myslím si, že tým jako celek je kompaktní. Na jeho hře se projevuje péče trenérů Šotnara a Dufka, kterým děkuji stejně tak jako celému týmu za předvedenou hru a dosažené výsledky. Taktéž nechci zapomenout na dlouhodobě se léčícího Jana Šotnara, který byl vždy oporou týmu a těším se na jeho brzké uzdravení a nástup do utkání.

Velmi nám také pomohla kulisa našich domácích utkání, která je tvořena početným davem diváků a je v něm patrná snaha našeho fan klubu vedeného Vlastimilem Chovanečkem o vytvoření bouřlivého prostředí pro ligový tým.

Litoměřický basketbal však není jen první liga mužů. Patří do něj základna hráčů od přípravky až po tým U18 a B tým mužů. V těchto týmech se vychovávají nastupující generace hráčů, kteří jsou vedeni svými trenéry a tvoří tak sportovní klub Slavoje.

V mládežnických kategoriích hrajeme ligové soutěže U14, U16, U18. Každý týden tedy naše týmy reprezentují město Litoměřice v celé České republice. Byl bych rád, kdyby pokračovala tradice, která naše město pevně spojuje se Zahradou Čech a basketbalem jako sportem, který má dlouholetou a úspěšnou historii v našich již tak bohatých dějinách města.

Na konci roku chci poděkovat všem našim sportovním příznivcům za podporu, všem sponzorům za přispění na naši činnost, všem trenérům, hráčům a jejich rodičům za aktivní pomoc při organizaci mládežnických utkání. Velmi děkuji starostovi Ladislavu Chlupáčovi a místostarostovi Karlu Krejzovi za vytvoření podmínek pro náš sport v rámci možností našeho města.

Josef Mayer, předseda Občanského sdružení Slavoj Basketbalový klub Litoměřice