Litoměřický rodák Zdeněk Pecka zemřel po dlouhé nemoci. V československé veslařské reprezentaci byl členem párové čtyřky, na světových šampionátech vybojovala posádka dvě stříbrné medaile a jedno třetí místo. Bronz získala také na olympijských hrách v Montrealu v roce 1976.

Pecka byl dvojnásobným olympijským medailistou, druhou bronzovou medaili vybojoval na hrách 1980 v Moskvě na dvojskifu s Václavem Vochoskou. S ním také získal další bronz a stříbro na mistrovstvích světa. Kariéru ukončil po rozhodnutí, že českoslovenští sportovci neodcestují na olympiádu v roce 1984 v Los Angeles.

Zdeněk Pecka byl později dlouhodobým trenérem úspěšného českého skifaře Václava Chalupy, účastníka šesti olympiád, který také získal stříbro na hrách. Čtyřikrát byl druhý na mistrovstvích světa a třikrát vyhrál celkové hodnocení světového poháru.

Později byl Zdeněk Pecka také ředitelem račického sportovního centra, které hostilo velké veslařské a kanoistické akce. S manželkou Květou Jeriovou-Peckovou, trojnásobnou olympijskou medailistkou v běhu na lyžích, měl dvě dcery.