V terezínské etapě, jedoucí z Terezína přes Litoměřice, Kamýk, Libochovany, Sebuzín přes Máchovo město znovu ve stejné stopě čtyřikrát, využil Wisniowski nejedné záludnosti krásné trati. V závěru ukázal hlavnímu poli záda. V cíli mohl nikým neohrožován vzpažit své ruce do symbolického „véčka“.

„Mám obrovskou radost. Své soupeře jsem si v předcházejících, zejména horských etapách, testoval. Snad tady nemusím zdůrazňovat, že mé vítězství není vítězstvím Wisniowského, ale celého polského týmu,“ nechtěl být oslavován jako vítěz.

Tak trochu smutní byli v cíli ti, kteří si dělali dlouho naděje na celkové prvenství. „Zaspal jsem. Chtěl jsem vyhrát. Hlídal jsem si až příliš záda Zubova. Netušil jsem však, že Lukasz (Wisniowski) využil po taktické stránce situace a vypálil nám rybník,“ uznal chybu druhý v celkovém pořadí Niklas Arndt. Ještě smutnějším byl Zubov. Ten totiž bojoval o prvenství druhé etapy. „Sláva vítězům, musím uznat. Wisniowski tušil správně. My kalkulovali špatně. Chybami se člověk učí,“ přiznal v cíli tak trochu rozčarovaný Matvey Zubov.

Kdybychom se vrátili k tomu všemu, co bylo v neděli rozuzleno na cílové pásce, připomeňme si, že hned úvod letošního ročníku přinesl etapu se vším všudy – včetně překvapivého vítěze Rakušana Hallera. Ten totiž dokázal přespurtovat na Mírovém náměstí své konkurenty.

„Jsem tak trochu svým vítězstvím v etapě zaskočen. Nezlobil bych se však, kdyby nešlo o vítězství první ani poslední. Bude to však hrozně těžké,“ přiznal své případné ambice Marco Haller.

Když se v dalším průběhu pomalu, ale jistě propadal vítěz prologu do středu závodního pole, neustále výš se tlačili ti, kteří drželi trumfy v rukou – Arndt a Zubov.

Znovu se všem líbila etapa, která byla prověrkou celého pelotonu – pod Krušnými horami. Z Děčína do Teplic se představil v nejlepším světle, dost překvapivě Slovinec, Pavel Gorenc.

Co Češi? „Jejich výsledky jsou odrazem toho, jaká pozornost je v současnosti u nás mládežnické cyklistice věnována,“ řekl na úvod šéf reprezentačních výběrů ČR I a II. Jozef Regec. „Škoda, že se po revoluci nepokračovalo v podpoře tréninkových středisek mládeže. Vždyť se z nich rekrutovala celá řada talentovaných kluků. Vím, o čem hovořím, vždyť jsem také v jednom z nich sbíral zkušenosti,“ uzavřel své ohlédnutí reprezentační kouč.

Přání? Ať žije už dnes Závod míru juniorů 2010.

Z Čechů potěšil Hirt

Pakliže vloni se našim nedařilo podle představ, letos můžeme potěšit stoupence české cyklistiky prvenstvím Honzy Hirta v soutěži vrchařů. „Tu jsem ovládnul díky dobré spolupráci s celým týmem už od první etapy. Moc jsme se chtěli prosadit výš i v celkovém pořadí, ale letos se v Terezíně sjela mimořádně našlapaná konkurence,“ řekl první v kopcích Jan Hirt.

Vítězové se setkali po letech

V pátém ročníku ZMJ zvítězil Jirka Korous z pořádajícího CK Slavoj Terezín. Výhru mu pomohl ošetřit třetí v cíli Zdeněk Lípa. „Přestože už je to historie stará jako Kristus (33) tehdy jsem měl jednoznačné taktické pokyny, Jirkovi cestu k vítězství trochu zamést,“ směje se dnes třetí v pořadí Zdeněk Lípa.

Primaverův syn se nepotatil

Poprvé se objevil mezi čestnými hosty druhý v pořadí Korousovy éry Ital Allesandro Primavera. Ten se vtěsnal tehdy právě mezi reprezentanty Korouse a Lípu. „Mám tady spoustu kamarádů. Mám radost, že Svatik Henke, Vašek Bureš a ti další na mě nezapomínají. Je mi tak trochu líto, že můj syn Lorenzo se nepotatil. Kolo mu nic neříká, věnuje se baseballu.“

Chválíme všechny pořadatele

„Vždycky, když skončí každý další ročník ZMJ, zhluboka si oddechneme, když všechno po stránce organizační klapne. Samozřejmě, že mám velkou radost, že na tratích jednotlivých etap odvedli obrovský kus práce dopravní policisté. Nemohu zapomenout ani na organizátory v jednotlivých městech, blízké spoulupravcovníky. Bez nich bychom mohli tak náročný podnik pořádat, “ ohlédl se ředitel Henke.

Mojmír Strachota, Patrik Pátek