Mise splněna. Čech Adam Lacko odlétal na poslední závody evropského šampionátu tahačů do španělské Jaramy s jasným úkolem. Poté, co v předposledním podniku sezony ztratil šanci na obhajobu mistrovského titulu, zaměřil se pilot Buggyry na uhájení druhého místa v celkové klasifikaci. A to se mu povedlo.

Lacko na okruhu poblíž Madridu odrazil atak bývalého šampiona a domácí hvězdy Antonia Albaceteho. Dvakrát dojel třetí a konečnou stříbrnou příčku si zajistil už v předposlední ze čtyř víkendových jízd. Titul vicemistra vybojoval potřetí v kariéře. Na evropský trůn se vrátil letos suverénní Němec Jochen Hahn, který v Jaramě dvakrát zvítězil.

„Po těch zdravotních problémech si druhého místa cením stejně jako titulu,“ vykládal Lacko v zázemí svého týmu, kde se musel převléknout po spršce šampaňského.

Lacko šel do sezony jen měsíc po náročné operaci břišní dutiny a v úvodu nic nenasvědčovalo tomu, že by mohl bojovat o přední příčky. „První tři víkendy jsem hodně trpěl. Ještě teď cítím bolest. Ale přineslo to ovoce, takže jsem fakt spokojený. Na začátku sezony se nám o tom ani nesnilo,“ svěřil se Lacko. „Na Hahna letos nikdo neměl, byl neporazitelný,“ dodal na adresu staronového šampiona.

Druhý pilot Buggyry Brit Oly Janes obsadil ve své premiérové sezoně na evropských okruzích třetí místo v kategorii nováčků a společně s parťákem Lackem se radoval z bronzu v Poháru konstruktérů.

V Jaramě se ukázal i jablonecký rodák František Vojtíšek, kterého potkala obrovská smůla. Hned v prvním kole prvního závodu se přimotal do hromadné kolize a španělský víkend pro něj předčasně skončil.

Konečné pořadí ME tahačů: 1. Hahn (Něm./Iveco) 387 bodů, 2. Lacko (ČR/Buggyra), 3. Albacete (Šp./MAN).
Pohár konstruktérů: 1. Iveco Magirus 613 bodů, 2. Team Reinert Adventure 442, 3. Buggyra 311.