Organizátoři prodloužili a zatraktivnili trať v centru Litoměřic. Na start navíc byli pozvání všichni předchozí vítězové, připraveny jsou tradičně i závody dětí.

„Letošní desátý ročník chceme maximálně zpestřit, ale přitom zachovat vše, na co tu jsou závodníci i diváci zvyklí. Pevně věřím, že se nám povede dostat na start všechny předchozí vítěze, buď aby mezi sebou letos opět poměřili síly, anebo aby sami zavzpomínali na to, jaké to bylo přijet si na dlažbě pro vítězství. Jak kluky znám, rozdají si to mezi sebou, protože vítězství na jubilejním ročníku se sakramentsky počítá, takže se diváci určitě opět mohou těšit na pěkné souboje," zve do centra Litoměřic ředitel závodu Michal Volf.

Letos ale přichází velká změna. Organizátoři o půl kilometru trať prodloužili. Závodní okruh měří přesně 2 100 metrů. Elitní kategorie ho bude muset zvládnout osmkrát. Po startu na Mírovém náměstí čeká opět nejprve zaváděcí okruh kolem náměstí.

„Ten jsme zavedli poprvé v loňském roce. Nejen, že si během něj fanoušci mohou prohlédnout celé startovní pole pohromadě, ale především to přispěje bezpečnosti, kdy peloton přijíždí k divácky velmi atraktivnímu sjezdu Máchových schodů již natažený," připomněl pořadatel Volf s tím, že právě po sjezdu schodů přichází změna.

Tentokrát cyklisté krátce sjedou Jarošovou ulicí, aby na ně vzápětí čekal prudký výjezd do poloviny Máchovy ulice, následuje průjezd Dolní Rybářskou a následně výjezd Horní Rybářskou až k Rybářskému náměstí. Přes Svatováclavskou ulici se jezdci dostanou kolem kostela Sv. Václava na Dómskou, odkud vystoupají na Dómské náměstí. Za ním následuje sjezd kolem světničky Karla Hynka Máchy na Horní Dubinu a pak už jen mírně stoupající cesta přes Jarošovu, Michalskou a Velkou Krajskou, která bikery opět přivede na Mírové náměstí.

„Někdejší trasa byla hodně rychlá a vedoucí jezdec těm pomalejším bez problémů vsadil i několik okruhů. Prodloužením bychom toto měli trochu eliminovat. Navíc jezdcům ukážeme opravdu hodně zajímavé lokality historického centra, které tím hodně ožije," podotkl Volf.

Hlavní závod odstartuje na Mírovém náměstí v 15 hodin. Pojede se ve dvou vlnách. Nejprve odstartují junioři do 18 let a s nimi muži nad 50 let a ženy. Druhou vlnu, u které se start předpokládá v 16 hodin, budou tvořit jezdci od 18 do 49 let. Litoměřická dlažba jsou také závody pro děti a nejmenší kolečkáře. Dětským závodům bude náměstí patřit už od 13 hodin. Na výkvět cyklistiky čekají okruhy kolem náměstí.

„K naší velké radosti máme opět potvrzenou účast zhruba dvacítky nadějných mladých bikerů z německého partnerského města Míšeň. Pokračujeme tak v úspěšně navázané přeshraniční spolupráci z minulého roku.

Na startu Litoměřické dlažby nebude chybět ani starosta města Ladislav Chlupáč, který nad závodem drží svoji záštitu. Jsem velmi rád, že spolu s městem můžeme budovat tradici, která už nemá jen sportovní charakter. Bavíme lidi, snažíme se je přimět k pohybu, zatraktivňujeme centrum města a budujeme dobré vztahy.

Do dalších let si proto přeji, abychom na této cestě dále úspěšně pokračovali," sdělil Michal Volf, když znovu připomněl, že závod je otevřen široké veřejnosti a je možné se ke startu přihlásit i na místě ještě v den konání.

„Všichni závodníci při prezentaci potvrdí svým podpisem svůj dobrý zdravotní stav a také to, že startují na vlastní nebezpečí. V případě nezletilých závodníků to potvrdí jejich zákonní zástupci. Přilby jsou povinné. Závodníci startují na vlastní nebezpečí," připomněl pravidlo Michal Volf.

Vítězové

⋅2007 Radek Zelenka
⋅2008 Vlastimil Veverka
⋅2009 Vlastimil Veverka
⋅2010 Vlastimil Veverka
⋅2011 Josef Nestler
⋅2012 Vlastimil Veverka
⋅2013 Vojtěch Marvan
⋅2014 Jakub Kavalír
⋅2015 Tomáš Barták

Patrik Pátek