Tradiční závod pro veřejnost, který byl i tentokrát zařazen do sportovního seriálu Král Středohoří, startoval ve dvou vlnách. Na trasu se z Mírového náměstí nejprve vydali junioři spolu s padesátníky a ženami. Boj o prvenství sváděli především Vladimír Paudera a Josef Nestler, kteří spolu se Zdeňkem Horou dokázali odskočit už v prvním kole. Paudera někdejšího vítěze nechtěl před sebe pustit. Diváci v čele viděli Nestlera pouze při čtvrtém z osmi průjezdů.

„Bohužel mi ustřelilo kolo a šel jsem na hubu. Tím naděje zhasly," vysvětlil stříbrný Nestler, proč měl po polovině závodu značnou ztrátu na vedoucího jezdce.

Paudera si vítězství pohlídal. Muži od devatenácti do devětačtyřiceti let ale závod rozjeli ve velkém stylu. Už při zaváděcím okruhu kolem litoměřického náměstí celé startovní pole roztáhl nástup loňského vítěze, a tedy i muže s číslem 1 na řídítkách, Tomáše Bartáka. Jeho snaha ale nevydržela příliš dlouho. Už po prvním okruhu se v čele usadil odchovanec lounské cyklistiky a bývalý reprezentant Pavel Linet z týmu Sport areál Klíny, kterému skvěle sekundoval Lukáš Hofman z Radotína a Jiří Svoboda z Kbely Cycling Teamu.

Linet si prakticky při každém průjezdu vedoucí pozici hlídal, ale zezadu se na něj dotáhl někdejší juniorský silniční reprezentant a též exlounský závodník Jan Wolf (nyní Regal Bike). Wolf se dokonce při nájezdu do posledního kola dostal do čela, ale Linet hodlal získat vítězství z jubilejního ročníku pro sebe. Na náměstí přijel s mírným odstupem, u kterého se zdálo být jasné, že o vítězi nebude pochyb. Na technickém „esíčku" před nájezdem na cílovou rovinku mu ale „ustřelilo" kolo a Linet ztratil natolik, že dal soupeřům naději na prvenství.

„To bylo nepříjemné, ale hlavně zbytečné. Klidně jsem kvůli tomu mohl přijít o vítězství. Ukázalo se, jak dokážou být kostky zrádné. Špatně najedete, uklouzne vám to a jste na zemi. Naštěstí jsem jen zavrávoral, podařilo se mi to ustát a ještě trochu přišlápnout, ale bylo to tak tak," usmál se v cíli Linet, který se na kolo vrátil po delší pauze.

„Pár let jsem nejezdil, ale kolo mi začalo chybět. Na silnici mě to už nelákalo, ale na biku je to fajn odreagování, takže jsem si našel tým a opět začal. Tohle byl můj letošní první závod, takže jsem chtěl jet něco kratšího. O Litoměřické dlažbě jsem si myslel, že to budou klasické jednodušší okruhy ve městě, ale šeredně jsem se spletl. Tahle trať byla zatraceně těžká. Z toho výjezdu se mi už protáčely panenky. Závod mi dal zabrat víc než jsem vůbec plánoval," přiznal dvojnásobný tatínek, jehož jméno bude vyryto do plakety vítězů u dlažební kostky, která je stejně jako při závodě Paříž Roubaix symbolem Litoměřické dlažby.

Do Litoměřic se nakonec sjelo na sto závodníků, kterým pořadatelé ze Spolku litoměřických cyklistů rozdali ceny v kategoriích s rozestupy po deseti letech. Vítězem třídy do 18 let byl německý závodník Franz Fröhlich, do třiceti Lukáš Hofman, do čtyřiceti Pavel Linet, do padesáti Marek Bušek a nad padesát Vladimír Paudera. Nejrychlejší ženou byla Pavla Nováková, která dorazila až z Brna.

„Máme za sebou pěkný ročník. Účast nebyla tak špatná, jak jsme se zpočátku obávali, protože zcela neplánovaně se naše akce křížila s pohárem v Teplicích, kam přijel úřadující silniční mistr světa Peter Sagan. To je fenomén a samozřejmě velké lákadlo pro diváky. S tím jsme už nemohli nic udělat a změna termínu nepřipadala v úvahu. Přestože nám to vzalo řadu diváků i účastníků, tak letošní dlažba byla parádní," byl spokojený ředitel závodu Michal Volf.

Pořadatelé mírně upravili trať. O půl kilometru ji prodloužili a cyklisty zavedli do dalších zákoutí historického města. Na náměstí ale soutěžily i děti. Do dění navíc zasáhli i hosté z německého partnerského města Míšeň, čímž závod získal mezinárodní punc a navíc se tím podtrhl význam akce, při které starosta Ladislav Chlupáč odstartoval dětské závody a nechyběl ani při předávání cen.

„Moc se mi líbilo, jak děti mezi sebou urputně soupeřily až do posledních centimetrů. Je hrozně fajn, že se na malé závodníky nezapomíná. I díky nim tu byla skvělá atmosféra a celá akce má smysl," byl z průběhu nadšený starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč.

Výsledky Ženy: 1. Nováková (Brno), 2. Popjuková (Radotín), 3. Dlouhá (Dlouháni Roudnice), 4. Boháčová (KL Sport Most), 5. Hendrychová (Litoměřice).

Junioři: 1. Frölich (SV Elbland Coswig-Meissen), 2. Uhlík (Žiar), 3. O. Cmunt (Haven Extreme), 4. Kovalovský, 5. Dvořák (oba Litoměřice).

Muži do 30 let: 1. Hofman (Ski a bike centrum Radotín), 2. Wolf (Regal Bike), 3. Svoboda (Kbely cycling team), 4. P. Cmunt (Benny invest), 5. Nestler (KL Sport Most).

Do 40 let: 1. Linet (Sport Areál Klíny), 2. Soubusta, 3. Bureš (CK Slavoj Terezín- Cyklo city), 4. Čuchal (MMB Třebenice), 5. Horčičko (Bike stars Vrchlabí).

Do 50 let: 1. Bušek (BTT Libochovice), 2. Trux (Bike Point Roudnice), 3. Pšenička, 4. Štěrba (oba CK Lovosice), 5. Rous (KRK Litoměřice).

Nad 50 let: 1. Paudera (Ski Paudera), 2. Nestler (KL Sport Most), 3. Hora (Lounky), 4. Uhlík (Žiar), 5. Fröhlich (SV Elbland Coswig-Meissen).

Patrik Pátek