Kajakář Dostál při svém jediném startu v sezoně cílí na pět zlatých, kanoista Fuksa chce zopakovat předloňský výkon a vyhrát všech sedm vypsaných disciplín.

Oba nastoupí do všech tří individuálních závodů na 1000, 500 a 200 metrů. Fuksa každou trať absolvuje i s bratrem Petrem na deblu a společně usednou i do čtyřkanoe. Dostál přidá jeden start na K2 s Radkem Šloufem a další ve čtyřkajaku.

„V posledních pár dnech mi to na vodě lítá. Byl bych zklamaný, kdybych všechno nevyhrál,“ vzkázal trojnásobný olympijský medailista Dostál. „Chci si dokázat formu, takže mi nebude stačit jet na vítězství, ale budu se snažit podávat co nejlepší výkony. Atmosféru olympiády si zkusím navodit sám a představit si, že kluci jsou Maďaři, Portugalci, Dánové, kteří mi chtějí vzít olympijské zlato,“ pronesl.

Šampionát je pro českou elitu vrcholem sezony, z níž kvůli pandemii koronaviru vypadly olympijské hry a řada významných mezinárodních soutěží. Některé velké zahraniční závody se ale na podzim přece jen uskuteční, byť ještě bude záležet na aktuální hygienické situaci v jednotlivých zemích, a výsledky na MČR budou rozhodující pro nominaci do reprezentace.

„Jedná se o jediný nominační závod na všechny mezinárodní závody letošního roku. Domácí špička startuje v Račicích kompletní. Pořád věříme, že se uskuteční Světový pohár v Maďarsku, mistrovství Evropy v Rumunsku a také soutěže olympijských nadějí pro dorostence a juniory rovněž v maďarském Szegedu. Doufáme, že alespoň jednou v této sezoně bude možné poměřit se ve všech kategoriích s mezinárodní konkurencí, i když třeba omezenou,“ uvedl na svazovém webu reprezentační trenér Pavel Hottmar.

„Za normálních okolností bychom upínali pozornost k olympijským hrám v Tokiu, kde by za pár dní začínaly soutěže v rychlostní kanoistice. Jsem rád, že alespoň jednou v tomto divokém roce můžeme uspořádat závod, kde se potkají závodníci všech generací od benjamínků po veterány a zástupci všech klubů,“ konstatoval šéf Českého svazu kanoistů Jan Boháč.

Čtyřdenní závodní program, který dohromady ve všech kategoriích čítá 542 jízd, začne každý den v 8:00. Vyvrcholí v neděli po 17. hodině mužskými závody čtyřkanoí a čtyřkajaků.

„Na úspěšný průběh Mistrovství ČR rychlostních kanoistů na krátkých tratích je v Labe aréně Ústeckého kraje vše připravené. Věřím, že tréninkové kempy reprezentantů i kanoistických klubů, které v Labe aréně Ústeckého kraje proběhly v uplynulých dnech, přispěly k doladění formy a diváci budou svědky velmi kvalitních výkonů,“ uvedl Michal Kurfirst, ředitel račické Labe arény Ústeckého kraje. (mik, čtk)