Těsně před odletem s mladými cyklisty do Finska mu někdo z jeho litoměřického domu odcizil „vymazleného“ Treka. Prvotní šok po téměř čtrnácti dnech vystřídal druhý, když mu litoměřičtí policisté oznámili, že si pro své horské kolo může na služebnu přijít.

„Pánům, zvláště z Obvodního oddělení Policie ČR v Litoměřicích, musím poděkovat, protože jsem nevěřil, že se někdo ztrátou kola bude zabývat, natož aby se skutečně našlo. Ani si neumíte představit, jaký má cyklista vztek, když mu někdo odcizí kolo, takže i radost jsem měl velikou, když mi řekli, že se našlo,“ neskrývala radost cyklistická legenda.

Policii na vyšetření případu stačilo pouhých čtrnáct dní, aby se bicykl za pěkných pár desítek tisíc korun, navíc v Litoměřicích jediný kousek, opět vrátil majiteli.

„Kolo vzal někdo ze zavřené garáže v době, kdy jsme všichni byli doma nebo pobíhali po zahradě. Někdo šel prostě přímo na jistotu,“ popsal Henke, který se s patnácti šestnáctiletými cyklistickými kadety chystal odletět na Evropský olympijský festival mládeže do Finska.

„Domů jsem se vrátil o víkendu a v týdnu mi policie volala, že je kolo na světě. Takže, než jsem se vzpamatoval, už bylo zase doma. Policie se fakt předvedla,“ vysekl Svatopluk Henke poklonu strážcům zákona, kteří mu dělají radost takřka permanentně.

„To je pravda. I když z jiného oddělení. Když připravujeme Závod míru, který se letos jel už po osmatřicáté, tak vždy se o jejich pomoc při zabezpečení trati opíráme. Bez nich bychom se neobešli, takže všem musím jen upřímně děkovat,“ dodal Henke.

Patrik Pátek