Házenkáři Plzně obhájili titul, sérii po dvou domácích výhrách o osm branek ukončili ve vyprodané lovosické hale Chemik. Rozhodl 44letý brankář Radek Motlík, který v poslední sekundě chytil Pavlu Chroustovskému sedmimetrový hod. Západočeši vyhráli extraligu počtvrté, mají i jeden československý titul. Lovosice skončily druhé.

„Jsem spokojený, že jsme to dotáhli už dnes a vyhráli 3:0 na zápasy. Je důležité, že se nám daří držet mančaft pohromadě, a chtěli bychom jít dál. Tohle je teprve nějaký začátek," řekl plzeňský kouč Martin Šetlík, jenž má na kontě dva tituly jako kouč a dva jako hráč. „Zkusím to překlopit, aby těch trenérských bylo víc než hráčských," dodal s úsměvem.

V Lovosicích vyšel úvod zápasu mnohem lépe domácím, kteří po dvaceti minutách vedli 9:4, pak ale Plzeňští začali jejich náskok pomalu snižovat. V poločase ztráceli už jen dvě branky, v 35. minutě pak Fořt ze sedmimetrového hodu vyrovnal na 13:13.

To ale lovosické hráče nabudilo, další čtyři góly vstřelili oni a Plzeň musela dotahovat. Sedm minut před koncem Tonar srovnal na 19:19, hostům se rozchytal Motlík a v 58. minutě je Milan Škvařil dostal poprvé do vedení. Tentýž hráč pak byl i autorem rozhodující branky na 21:22.

Poslední útok měli domácí, jenže Sýkora z křídla Motlíka nepřekonal a Motl byl faulován. K sedmičce se v poslední sekundě postavil Chroustovský, ale Motlíka neprostřelil.

„Bylo hrozně málo času, aby se mi něco odehrálo v hlavě. Nic jsem nevymýšlel, hodil jsem to rovnou kolem pasu. Ale hodil jsem to špatně. Jsem strašně zklamaný," řekl Chroustovský. „Myslím, že jsme byli 55 minut lepší, ale nevyšlo to a rozhodla poslední sedmička. Mrzí mě, že když přišlo tolik lidí, tak jsme nevyhráli, aby mohli přijít i zítra," dodal.

Naopak plzeňský brankář Motlík se mohl radovat a jako první převzal zbrusu novou vítěznou trofej pro šampiony v podobě ruky s míčem od sochaře Jakuba Flejšara, který je zároveň trenérem olympijské vítězky ve snowboardcrossu Evy Samkové.

„Máme tu výborné mladíky, kteří toho do budoucna můžou hodně dokázat," uvedl brankářský veterán.

Finále play off extraligy házenkářů:3. zápas: Lovosice – Plzeň 21:22 (12:10).

Nejvíce branek: Klimt a Malý po 4, Chroustovský 4/1, Motl 4/4 – M. Škvařil 8, Kavka 4/1, Tonar 4/2. Rozhodčí: Horáček, Novotný. Sedmimetrové hody: 6/5 – 3/3. Vyloučení: 4:5. Diváci: 1000 (vyprodáno). Konečný stav série: 0:3.