Co je ale ještě pozoruhodnější, v hodnocení světového šampionátu v dálkových soutěžích W2RC, jehož je Dakar úvodním dílem, obsadila teprve 19letá pilotka dvanácté místo. Porazila tak i dakarského vítěze Stéphane Peterhansela či další tovární hvězdy Setha Quintera nebo Mattiase Ekströma.

Aliyyah Koloc v cíli sršela radostí, ale neskrývala ani své dojetí. „To víte, že jsem velmi šťastná, vždyť jsme dojeli do cíle. I přes únavu cítím úlevu a hrdost. Během soutěže to bylo jako na horské dráze, ale všechno jsme spolu zvládli jako tým. Jsem na něj pyšná. Budeme se dál krůček po krůčku zlepšovat,“ řekla mladá pilotka.

Krátce před startem Dakaru vyměnila navigátora. Jak ukázal průběh soutěže, byl to krok správným směrem a se Sébastienem Delaunayem vytvořili sehraný pár.

Fotbal ilustrační
ANKETA: Nejoblíbenější klub Litoměřicka? O postup se perou Terezín a Kleneč

„Seb je opravdu dobrý navigátor, má hodně zkušeností. Měl se mnou velkou trpělivost. Jsem mu vděčná, protože jsem měla chvíle, kdy jsem byla velmi frustrovaná, ale on to se mnou zvládal. Jsme dobrý tým. Je také hodně vynalézavý. Vymyslel například, jak vyměnit pneumatiku, když nefunguje zvedák. O závodění i technice toho hodně ví a hodně mě toho naučil. Ale tohle je teprve začátek,“ věří Aliyyah Koloc.

Pak se ještě krátce vrátila k závěrečné etapě, v níž skončila na 35. pozici. „Byla to hodně rychlá etapa. Poslední část se jela u moře, takže to bylo moc krásné,“ popsala závěr 46. ročníku Rally Dakar.

Hokejisté Stadion Litoměřice ilustrační
Jako na houpačce. Litoměřice zdolaly Znojmo až v prodloužení

Navigátor Sébastien Delaunay přiznal, že právě dokončil nejtěžší Dakar, jaký kdy jel. „Skoro každý den to bylo hodně těžké, ale zvládli jsme to a výsledek je velmi dobrý. Aliyyah se stále zlepšovala. Nechci říct, že jsme zajeli perfektní Dakar, ale skoro. S konečným výsledkem jsem velice spokojený,“ řekl s úsměvem.

Na adresu Aliyyah Koloc nešetřil její spolujezdec chválou. „Nikdy se nezastavila, nikdy se nevzdala. To je výborná věc, protože máme za sebou vskutku těžký Dakar. Nebyla to sranda, trápila ji únava. Polykali jsme prach, třásli jsme se na kamenech, ale vždycky jsme pokračovali dál. Nikdy jsme se nevzdali a Aliyyah stále zrychlovala. Uvidíme, jak se nám povede ve zbytku sezony, ale věřím, že brzy přijdou ještě lepší výsledky,“ doufá Delaunay.