„Dlouho jsem se nemohl dostat do své provozní teploty. Závod tedy žádná sranda nebyl. Nejsem místní, trasu jsem neznal a místy to bylo rozbité. Některé výjezdy byly těžké, třeba na padesátém kilometru bylo stoupání fakt výživné a dlouhé. Lehké to vítězství opravdu nebylo, ale byla to pro mě nová lokalita, nové místo, noví lidé a nové zážitky. Pořadatelům se to na premiéru opravdu hodně povedlo," řekl v cíli spokojený vítěz Jakub Šilar, který jako ambasador nového závodu plně dostál své pozice.

Do Litoměřic se sjelo přes dvě stě závodníků, kteří poměřili své síly na dvou tratích. Hlavní trasa měřila pětasedmdesát kilometrů. Ti méně zdatní zvolili kratší pětačtyřicetikilometrovou variantu. V obou případech na jezdce čekaly perly Českého středohoří – průjezdy kolem Radobýlu, Plešivce, Varhoště, Sedla, Dlouhého vrchu, Kočky nebo na závěr sjezd singl tracku Pokratický potok.

Startovním výstřelem jezdce na trať poslal olympionik, veslař Zdeněk Pecka. Absolutním vítězem se pak na dlouhé trati stal právě Jakub Šilar. Ten za sebou nechal litoměřického cyklistu hájícího barvy SKC Tufo Prostějov Matěje Zahálku. Na pódiu je doplnil bronzový Václav Aška z Duratec Weil. „Měl jsem na to vyhrát nebo alespoň pořádně Jakuba potrápit, ale zase mě zradila technika. Po průjezdu brodem se něco stalo s přehazovačkou a já nemohl řadit. Jsem zklamaný, protože jsem cítil, že na to mám a navíc doma je doma. To se člověk chce vždycky předvést," byl ze stříbra tentokrát zklamaný Matěj Zahálka.

Dva nejrychlejší jezdci MTB Tour mají přitom jedno společné. Oba startovali na silničním juniorském Závodě míru, který se v regionu každoročně jezdí jako Světový pohár. Při něm tehdy Zahálka dojel na Mírové náměstí jako bronzový. Šilar takový úspěch nezaznamenal. Teď si v centru Litoměřic mohli oba zavzpomínat.

„Ano, dnes jsem poznával místa, kde se tehdy závodilo," vzpomněl si Jakub Šilar, který trať cyklomaratonu zvládl za tři a čtvrt hodiny. Druhý Zahálka zaostal jen o čtyři minuty a další dvě navrch přidal třetí Aška. Jen těsně pod pódiem skončil další z místních rodáků Radek Zelenka z Pohořan.

„Na to, že jako taťka už tomu tréninku tolik nedávám, ten výsledek není špatný. Závod jsem si vážně užil, i když přiznávám, že to bolelo. Pořadatelům ale za takovou akci dávám palec nahoru a jsem rád, že se na severu podařilo udělat tak pěkný závod," chválil Zelenka, jinak vítěz kategorie do 40 let.

Nejrychlejší ženou na dlouhé trase se stala Jana Vápeníková. Ta si pro zlato, které vybojovala před Tamarou Kučerovou, přijela po téměř čtyřech a půl hodinách.

Jednoduší roli měli účastníci na kratší distanci. Vítěznému Pavlu Gondovi z Duratec Weil stačila ke zlatu takřka hodina a tři čtvrtě. Druhý David Janda zaostal o tři minuty. Po další minutě cíl protnul bronzový Michal Zbuzek. Třináctý pak dojel domácí borec Jan Bradáč z CK Slavoj Terezín.

„Na lepší pozici jsem neměl. To bych potřeboval na kole sedět víc. Potrápil jsem se ale solidně, nicméně stálo to za to," usmál se domácí Jan Bradáč.

Nejrychlejší ženou na kratší trase byla Klára Křížová z ústeckého Bicykl Kříž týmu. Ta na druhou Zuzanu Dlouhou z Roudnice najela pouhou minutu. To třetí Daniela Dariusová zaostala o takřka deset minut.

Součástí MTB Tour byl také osmikilometrový Mini MTB Maraton po Labské cyklostezce, kde se sešly téměř čtyři desítky účastníků. Závod věnovaný především dětem a jejich doprovodu vyhrál domácí devítiletý Štěpán Zahálka.

„V součtu do Litoměřic dorazilo přes dvě stě padesát účastníků. Na premiéru to není špatné. Co mě ale těší více, to jsou pozitivní ohlasy. Mám opravdu radost, že se nám vše podařilo připravit k velké spokojenosti závodníků. Stálo to hodně sil a moc jsme toho v posledních dnech nenaspali. Velký dík proto patří všem, co se na organizaci podíleli, co nás podpořili, a věřím, že napřesrok společně připravíme ještě lepší ročník, než byl ten letošní, úvodní," dodal spokojeně ředitel závodu Lukáš Harvánek.

MTB Tour (celkově) – 75 km: 1. Šilar (Bikeclinic Cannodale) 3:15:04 hod., 2. Zahálka (SKC Tufo Prostějov) +4:38 min., 3. Aška (Duratec Weil) +6:48, 4. Zelenka (Sokol Jamné nad Orlicí) +11:28, 5. Hodr (Pro Music Prolog) +19:01.

MTB Tour 45 km: 1. Gonda (Duratec Weil) 1:47:05, 2. Janda (Bike Gallexy) +3:15, 3. Zbuzek (Sweep Cycling) +4:08, 4. Veverka (Koloshop.cz) +11:11, 5. Svítek (Kladno) +12:05.

Patrik Pátek