Kadeti
Kadeti jeli otestovat svou formu před nadcházejícím mistrovstvím Evropy a Litoměřičtí byli v hale Šibeník hodně vidět. Organizátoři se vrátili ke starému systému soutěže (jedno kolo základních skupin a přímé vyřazovací boje bez oprav). Oba kordisté role favoritů v základních skupinách zvládli. Strnad vyhrál všechny duely a pouze z důvodu šestičlenné skupiny skončil na průběžném druhém místě. Stehlík si vybral nervózní úvod. První zápas se slovenským reprezentantem vyhrál těsně 5:4. Brzy se však dostal do obvyklého tempa a nakonec uzavřel skupinu na celkovém osmém místě ze 44 startujících.

Eliminace byly pod taktovkou šermířů Slavoje. Strnad si s přehledem poradil s Lucovičem a Vávrou. Ve čtvrtfinále vyřazovacích bojů musel ukázat svou morální sílu a patřičné šermířské umění. Wutschka z teplické Lokomotivy vlétl do zápasu jako uragán a ujal se vedení. Šermíř Slavoje se nenechal znervóznit a trpělivými přípravami každé akce postupně ubíral z náskoku soupeře, aby nakonec přesvědčivě vyhrál. V boji o dvojku narazil Strnad na svého věčného rivala, Jakuba Jurku. V první třetině se borci přetahovali o každý zásah, nakonec domácí šermíř vyhrál 15:8 a Strnad si připsal mezi své úspěchy třetí místo. „Nikdo nepřepáčí mojí vazbu v oktávě, ale Jurka je prostě Jurka," popisoval svou silnou zbraň mladý Strnad.

Stehlík nastoupil v první eliminaci proti slovenskému reprezentantu Novotovi. Úvod byl vyrovnaný, ale otěže utkání držel v ruce šermíř Slavoje a zvítězil 15:8. V dalších eliminacích Stehlík vyzval postupně všechny domácí šermíře. První byl talentovaný Osička, se kterým má pozitivní bilanci. Sice s ním dva roky neprohrál, ale v žádném z duelů nedostal vítězství zadarmo. Tentokrát zvítězil 15:10. V osmičce ho čekal nejmladší z rodu Jurků, Jaroslav (výhra 15:10).

V boji o dvojku čekal na Stehlíka Volák, reprezentační konkurent pro MS. Volák, nasazená trojka turnaje, vyniká v soubojích zblízka. Silnou stránku soupeře však dokázal Stehlík eliminovat perfektní prací na nohách a všem ukázal, jak se bojuje o nominaci. Od samého začátku vedl a udržoval si náskok několika zásahů. Na rady trenéra Suchého si nenechal vnutit Volákovo tempo a trpělivě vyčkával na šanci. Nakonec slavil vítězství 15:12.

Posledním soupeřem byl Jakub Jurka. Úvod finále patřil domácímu šampionovi. V první třetině si vytvořil pětibodový náskok a zdálo se být rozhodnuto. Stehlík mívá se silnými soupeři pomalejší rozjezdy, ale stahovat náskok umí. Zejména v druhé třetině zápasu hala Šibeník viděla výborné představení litoměřického šermíře, který byl v této fázi Jurkovi vyrovnaným soupeřem. Favorit nakonec zvítězil 15:9. Přes prohru a vybojované druhé místo zanechal Stehlík v Olomouci dobrý dojem.

Oba šermíři si svými podzimními výkony zajistili nominaci na ME kadetů, které se koná začátkem března v Srbsku. V žebříčku Českého poháru aktuálně figurují Strnad na druhém a Stehlík čtvrtém místě. Oba čeká náročný tréninkový měsíc, kterým je „provede" další účastníce ME kadetka Kateřina Došková. „Novi Sad bude hostit tři šermíře Slavoje, už samotná účast na prestižním turnaji je obrovským úspěchem," konstatoval trenér Jiří Suchý.

Senioři
Před kvalifikačním turnajem na olympijské hry v Riu se v neděli utkali o medaile kordisté senioři. Vojtěch Salač, kadetský mistr republiky družstev z loňského ročníku, si přijel vyzkoušet úroveň seniorského reprezentačního šermu. V základní skupině vybojoval tři výhry a postoupil do vyřazovacích bojů na 26. místě z celkových 64 účastníků. V první eliminaci si poradil se zkušeným Belcredim poměrem 15:11.

Další zápas s Pitrou z SC Praha (aktuálně devátý v hodnocení SP) byl pro juniora Slavoje „za odměnu". Salač se bil statečně a nakonec dal aktuálně nejúspěšnějšímu českému reprezentantovi 9 zásahů. Celkově vybojoval 25. místo a získal cenné body do žebříčku Českého poháru. Veterán Jiří Bodó skončil 43. a Tomáš Krajsa 52.

Jaroslav Stehlík