Trio z roudnické závodní stáje David Vršecký, Adam Lacko a Aliyyah Koloc čeká za volantem Mercedesu-AMG GT4 nejdřív páteční kvalifikace v délce 6 hodin, kterou hned druhý den následuje závod na 12 hodin.

Posádce Buggyry nepůjde o nic menšího než udržet se na špičce hodnocení vozů GT a vést třídu GT4.

Účast v klání na trati vzdálené téměř tři tisíce kilometrů od Roudnice nad Labem je mimo jiné velkou logistickou výzvou. "Kluci s auty vyrazili do Portugalska už minulý čtvrtek. Postupně se na místo dopraví zbytek týmu," vysvětlil šéf komunikace Buggyry Jan Kalivoda.

Pro Buggyru to bude historicky první kompletní dvanáctihodinovka, protože letos se zatím v rámci 24H Series závody na 12 hodin dělily mezi dva dny.

"Je to náš první závod na dvanáct hodin, který pojedeme v kuse. Musíme zajistit servis tak, aby auto vydrželo. Vůz prošel důkladným servisem, máme s sebou dostatek náhradních dílů. Také je důležité po celou dobu udržet stoprocentní pozornost. Alfou a omegou je pro nás pokračovat v týmové práci. S problémy, které jsme měli v minulých závodech, jsme si dokázali poradit. Ale stále jsme ve světě endurance nováčky a přistupujeme k závodům pokorně. Víme, že konec sezony je ještě daleko, a také si uvědomujeme, že stále sbíráme zkušenosti," dodal Kalivoda s odkazem na zářijový vrchol sezony 24H Series v podobě čtyřiadvacetihodinovky v Barceloně.

Adam Lacko si okruh v Estorilu pamatuje velmi dobře. "Před dvaceti lety jsem tu jel svůj vůbec první závod v tahači, bylo to tehdy s Tatrou. Jeli jsme ale jinou variantu. Podle toho, co jsem teď viděl během jízdy na trenažéru, nás čeká pár zatáček navíc. Trať je pěkná, těším se tam," řekl zkušený závodník.

Portugalsko v létě slibuje náročné podmínky. "Bude tam určitě vedro. Organizátoři z Creventicu nám to pěkně dávkují. Po šestihodinovce přišly dvě po sobě ve dvou dnech a teď máme šestihodinovou kvalifikaci a pak hned dvanáctihodinový závod. Bude to dobrá příprava na čtyřiadvacetihodinovku v Barceloně," dodal evropský šampion tahačů na okruzích.

Krutý debakl schytal druhý celek okresního přeboru Černčice (v bílém) od rezervy Dobroměřic, čtyřmi brankami se blýskl Jakub Čimpera, který o přestávce střídal kanonýra Bránického. Černčice sice postoupily do I. B třídy, ale nakonec se vracejí do přeboru.
Změna! Černčice se po losu I. B třídy rychle vrací do okresu, nahradí je Lukavec

Také David Vršecký, další, dokonce dvojnásobný mistr Evropy v trucích, si na Estoril pamatuje. "Tenkrát měla Buggyra tři auta. Já byl v tom třetím a hned v první zatáčce jsem tam trefil obě naše zbývající auta. Naštěstí to byl jen drobný kontakt a jeli jsme dál," zavzpomínal na perné portugalské chvilky.

Klikatý okruh ležící jen pár kilometrů od břehu Atlantiku bude po Monze velkou změnou. "Proti Monze to bude masakr. Závodit tady bude pěkná dřina. Bude složitější se pohybovat v provozu na trati. Jakékoliv předjetí vás zbrzdí a roste i riziko kontaktu. Na této trati se dá hodně získat, ale také hodně ztratit," připomněl Vršecký.

Na výzvu v podobě zajímavé trati se těší i 18letá Aliyyah Koloc. "Bude to další zajímavá zkušenost. Na endurance se mi líbí, jak kombinují rychlost s chytrostí a taktikou," sdělila.

Podnik s oficiálním názvem Hankook 12H Estoril nabízí velkou dávku emocí už v pátek, kdy je odpoledne naplánována bodovaná kvalifikace šestihodinovky. Pouhých 13,5 hodiny po jejím skončení startuje v sobotu dopoledne ostrý závod na 12 hodin.

Program závodu Hankook 12H Estoril (SEĆ):
Pátek 7. 7.: 14:30 – 20:30 kvalifikační závod na 6 hodin
Sobota 8. 7.: 10:00 – 22:00 hlavní závod na 12 hodin