Tradiční oblíbenou sportovní akci pro širokou veřejnost tentokrát atraktivně rozjedou mistři Evropy v soutěži týmů závodních tahačů. Terezín tak opět zažije nevídanou podívanou plnou velkých výkonů a zejména zábavy.

„Přišlo mi jako výborný nápad zpestřit závod kombinací těchto absolutně protichůdných dopravních prostředků, tedy lehkého kola a monstra, jakým je právě závodní tahač. Všichni sice znají roudnickou Buggyru, ale já jako lokální patriot jsem navíc hrdý na to, že tu je jiný tým, navíc už jako úřadující mistr Evropy a dle současného žebříčku šampionátu i úspěšnější. Bohužel o této skutečnosti ví jen málokdo, takže sám mám radost, že vedení týmu MKR Technology vyšlo s mým návrhem cyklistům vstříc. Bude to totální pecka. Lidé se mají na co těšit,“ vysvětlil nadšeně důvod zpestření závodu jeden z organizátorů Patrik Pátek.

Cyklistům v Terezíně bude opět patřit celá sobota. Už od deseti hodin se na náměstí rozjedou tradiční závody pro děti. Šanci utkat se mají opět všechny věkové skupiny. Od třinácti hodin už ale odstartuje hlavní akce, tedy právě závod Za pěnivou důvou. Opět nebudou chybět dvě trasy.

Hlavní závod, tedy delší trasa měřící 73 km, cyklisty zavede z Terezína přes Litoměřice do Polep a následně do kopce v Libínkách a po průjezdu Liběšic do stoupání na Trnobrany. Pak už bude následovat prakticky rovina přes Úštěk, Rochov, Vrbice, Roudnici a přes Rohatce, Hrdly a Bohušovice zpět do cíle na náměstí v Terezíně.

„Pro méně zdatné je nachystána kratší rovinatá trasa měřící 38 km, při které se cyklisté vyhnou kopcům tím, že nepojedou na Polepy, ale přes Chodouny rovnou do Roudnice,“ dodal Pátek.

K akci se může přihlásit každý milovník bicyklů. Kancelář závodu je otevřena v restaurantu Atypik od 11.15 do 12.30 hodin, kde si každý může vyzvednout startovní číslo. Pro děti se prezentace uskuteční už od 9 hodin. Startovné je stanoveno na 100 korun s tím, že v ceně má každý oběd. Děti za svůj start neplatí.

Vypsána je více než desítka kategorií, které účastníky rozdělí podle věku, pohlaví a typu kola. Chybět nebude ani kategorie pro účastníky na historických bicyklech vyrobených do roku 1950.

Jelikož je závod započítán také do seriálu Král Středohoří, tak aby mohl být závodník do tohoto hodnocení zahrnut, musí absolvovat dlouhou trasu, a to jak muži, tak i ženy. Počítat se bude pořadí z celkového dojezdu.

Stejně jako v předchozích letech ani letos nemohou chybět kulturní a doprovodné akce. Už na závod dětí bude přivezen závodní vůz zn. Renault úspěšné truckracingové stáje ze Židovic. Veřejnost přitom bude moci slyšet i jeho zvuk, když symbolicky rozjede hlavní závod. Jako sportovní nadšenec do Terezína dorazí i samotný šéf, německý konstruktér Mario Kress.

„Po závodě bude opět uzavřena část komunikace v centru Terezína, kde si lidé budou moci tohle monstrum v klidu prohlédnout. Soutěžit se navíc bude i o svezení na okruhu. Po vyhlášení vítězů navíc bude až do pozdních nočních hodin následovat posezení s taneční zábavou, takže věřím, že i letos dokážeme sportovní nadšence všeho druhu, věku, pohlaví a zkušeností zaujmout. Pro nás je vždy důležité a tradičně cílem naší akce, aby si všichni dokázali užít a zpestřit víkendový den,“ dodal za organizační tým Patrik Pátek.