„Vystřídalo se dobré i špatné. Pořadatel slíbil těžký Dakar. Těžší a delší etapy, což splnil. Líbilo se mi to,“ líčil pětašedesátiletý Josef Macháček, který je na náročnost Dakaru zvyklý. „Každý Dakar je těžký, protože vede jinudy a vždy se najdou složité věci. Někdy to zkomplikuje počasí, i lotos. Tím, že byl písek promoklý, tak ho zase zjednodušil,“ poukázal člen týmu Buggyra ZM Racing na deště, po kterých se buggynám jezdilo lépe.

Macháček se pohybuje na pomezí první a druhé desítky. „Jsem spokojený. Dá útočit nebo spíše čekat na to, že ti vepředu se budou prát o vítězství nebo o bednu a udělají nějaké chyby. My máme dva úkoly - zajet dobrý Dakar a dotáhnout celý tým do cíle,“ podotkl Macháček.

Šestinásobný vítěz Dakaru měl původně letos na startu chybět. Tým plánoval, že bude působit jako mentor dcer šéfa týmu Martina Koloce Yasmeen a Aliyyah. Yasmeen ale ze zdravotních důvodů musela účast odvolat, a tak do jedné z buggyn usedl Macháček.

„Kdybych seděl v doprovodném autě, tak by to byla role, která by mi moc neseděla. Samozřejmě by to ale byla nová zkušenost. Viděl bych Dakar z jiného pohledu," přiznal Macháček. „Patřím za volant, je to krásná projížďka. S novým navigátorem se mi jede dobře a i tím, že už je to čtvrtý Dakar v této buggyně a víme, že vše funguje, jak má, tak si to užívám,“ řekl pilot, jehož premiérově naviguje David Schovánek.

I v závodě občas „kryje" záda Aliyyah, která na Dakaru startuje poprvé. Poté, co nedokončila druhou etapu, pokračuje už mimo hlavní klasifikaci a sbírá zkušenosti. „Je velká škoda, že vypadla z hlavního závodu. Určitě na to má. Jel jsem za ní několikrát, stínuju ji a vidím tu nebojácnost. Odvahu v dunách. Hlavně je vidět, že určité věci už má zažité i v tomhle věku,“ ocenil Macháček osmnáctiletou týmovou kolegyni.