Atletika

Další ročník populárního Běhu od Hasy k Hase (33. ročník) odstartuje tradičně poslední den v roce v 10 hodin v Roudnici nad Labem od firmy Technicom (Třebízského ulice). Prezentace je možná od 9 hodin v místě startu. Trať běhu, který je určený většině kategorií, vede od Technicomu (stojí zčásti na místě bývalé restaurace Hasa) podél řeky Labe do Židovic a po silnici zpět. Povrch je z velké části asfaltový. Rekord závodu drží už od roku 1989 Pavel Čížek, který 5200 metrů dlouhou trasu s mírným převýšením absolvoval ve skvělém čase 16:41 minut. Nejrychlejší ženou je od roku 1998 Petra Havlová (20:35). Vloni byli v hlavních kategoriích nejlepší Marek Adler (Kearteam 19:20,9) a Klára Příhodová (Stará Boleslav 22:02,7). Celkem příznivé počasí by mohlo pomoci překonat účastnický rekord z roku 2013, kdy startovalo 108 atletů.

Tradičně poslední den v roce se uskuteční Silvestrovský běh také v Lovosicích (lesopark Osmička). Start i cíl rovinatého závodu je u Sauna baru, kde je zázemí akce. Prezentace je možná do 13:45 hodin.

Cyklokros

Na zcela nové trati se pojede letošní ročník Silvestrovského cyklokrosu. Cyklisté jsou přes padesát let zvyklí, že je poslední den v roce zavádí do Terezína a ani tentokrát je pořadatelé z CK Slavoj Terezín nemohli zklamat, přestože jen pár dnů před startem museli změnit trasu. Tradice ale zůstane nepřerušena a ve čtvrtek oblíbený závod napíše už 54. kapitolu.

„Od původní a mnoha lety prověřené trasy jsme bohužel museli z bezpečnostních důvodů ustoupit. Trať se na mnoha místech začala propadat. Trochu nás to překvapilo, takže náhradní varianta vznikla teprve před několika dny, nicméně věřím, že se závodníkům bude nová trať líbit. Rozhodně je to nový vítr do plachet naší tradice. Pevně také doufám, že i díky této změně přivítáme větší množství závodníků i diváků," zve do Terezína Václav Bureš, prezident pořádajícího týmu CK Slavoj Terezín.

V TEREZÍNĚ byla vloni trať zasněžená. Potrápila i jezdce na horských kolech.

Zatímco v předchozích letech se cyklokrosaři scházeli na parkovišti na Bohušovické kotlině, tentokrát je pořadatelé přivítají prakticky v centru Terezína. Start závodu včetně celého zázemí se nově nachází u Kavalíru 2.

Během okruhu cyklisté nastoupají jedenačtyřicet metrů. „Určitě přinášíme i další netradiční prvky. Vždyť závodníci pojedou hned kolem několika muzeí. Na trati jsou pak dva výjezdy, prudký sjezd, výběh a chybět nebudou ani umělé překážky. Závod tak bude vyhovovat především technicky zdatným jezdcům," podotkl Bureš.

Závod odstartuje tradičně v 10 hodin, kdy jako první do pedálů šlápnou starší žáci, žákyně a kadetky (20 min.), s nimi vyjedou kadeti a juniorky (30 minut) a po nich přijdou na řadu stále oblíbenější kategorie příchozích, které jsou odstupňovány po deseti letech příchozí do 30 let, do 40 let, do 50 let, do 60 let, nad 60 let a ženy. Pro ně je vypsána šestice okruhů. Cyklokros budou opět uzavírat licencované kategorie juniorů (40 minut) a elite (50 minut).

Příchozí se při prezentaci prokážou občanským nebo jiným průkazem vždy nejpozději hodinu před startem své kategorie a potvrdí svým podpisem svůj dobrý zdravotní stav. Každý sice startuje na vlastní nebezpečí, ale přilby jsou povinné pro všechny. Příchozí cyklisté však mohou osedlat i horské kolo.

Silvestrovský cyklokros, který se na počest někdejšího prezidenta CK Slavoj Terezín jede jako 10. ročník Memoriálu Pavla Sládka, je sportovně společenskou událostí, kde se nenudí ani závodníci, ani diváci. Obvykle nechybí ani známá jména světa cyklistiky. „Silvestrovský cyklokros je pro nás prakticky srdeční záležitostí. Co zimu se díky němu v Terezíně setkávají legendy a přátelé cyklistiky. Někteří si zazávodí, proto se jeho nedílnou součástí staly kategorie pro příchozí, jiní si jen popovídají u svařáku. Je to takové příjemné uzavření roku s velmi pohodovou atmosférou."

Fotbal

Tradičně zakončí rok fotbalisté vyznávající barvy odvěkých českých rivalů. Dnes se od 14 hodin uskuteční v Brozanech na UMT zápas fotbalistů, kteří fandí Spartě a Slavii. Duel pořádají hráči FK Slavoj Litoměřice, kteří tím zároveň ukončují rok 2015.

Hokej

Po středečním domácím duelu s pražskou Slavií se hokejisté prvoligového Stadionu Litoměřice představí až po víkendu. V pondělí 4. ledna jedou k derby do Kadaně (od 18 hodin). To v Ústecké lize si to okresní rivalové rozdají už v sobotu 2. ledna v Lovosicích, kde se představí od 17 hodin Roudnice.