Při příležitosti kulatého výročí se účastníci hlavního závodu na dlouhé trati tentokrát pořádně zapotí, jelikož je připravena nejtěžší trasa v celé historii závodu. Naopak jednodušší je letos kratší trať, takže si opět na své přijdou všichni účastníci této oblíbené sportovní akce, kterou opět atraktivně na začátku doprovodí závodní tahač stáje MKR Technology.

„Každý rok se snažíme naši akci nějak vylepšit a udělat ještě zajímavější. Tentokrát jsme ke změnám na trati byli tak trochu i donuceni, jelikož silnice z Úštěka přes Tetčiněves je opravdu hodně rozbitá a nechtěli jsme, aby si cyklisté  ničili kola, ale víc se soustředili na svůj výkon, což tentokrát bude opravdu třeba," vysvětlil jeden z organizátorů závodu Za pěnivou důvou Patrik Pátek.

Cyklistům v Terezíně bude opět patřit celá sobota. Už od deseti hodin se na náměstí rozjedou tradiční závody pro děti. Šanci utkat se mají všechny věkové skupiny. Od třinácti hodin už ale odstartuje hlavní akce – závod Za pěnivou důvou. Opět nebudou chybět dvě trasy. Tentokrát se změny dotkly obou.

Hlavní závod, tedy delší trasa měřící 84 km, cyklisty zavede z Terezína přes Litoměřice do Polep a následně do kopce v Libínkách a po průjezdu Liběšic do stoupání na Trnobrany. Po sjezdu do Úštěka přijde nová část. Jezdci vystoupají na Ostré  a přes Robeč a Julčín se ve Vědlicích napojí na tradiční cestu na Vrbici a dále pojedou do Roudnice. Další změna trati, která se už dotkne i jezdců krátkého závodu, přichází za Roudnicí, kde cyklisté sjedou do Židovic a přes Hrobce a Libotenice budou podél vody směřovat až do cíle tentokrát před Městským úřadem v Terezíně.

„Pro další zpestření jsme na dlouhé trati připravili dvě vrchařské prémie. Ta první je na obligátním místě u Trnobran a nová je u obce Ostré. Letos si především vrchaři přijdou na své," dodal Pátek.
Pro méně zdatné je nachystána kratší čtyřicetikilometrová trasa, při které se cyklisté vyhnou všem kopcům tím, že nepojedou na Polepy, ale přes Chodouny rovnou do Roudnice.

K akci se může přihlásit každý milovník bicyklů. Kancelář závodu je otevřena v restaurantu Atypik od 11.15 do 12.30 hodin, kde si každý může vyzvednout startovní číslo. Pro děti se prezentace uskuteční už od 9 hodin.

Vypsána je více než desítka kategorií, která účastníky rozdělí podle věku, pohlaví a délky trasy. Chybět nebude ani kategorie pro účastníky na historických bicyklech vyrobených do roku 1950.

Jelikož je závod započítán také do seriálu Author Král Středohoří 2012, tak aby mohl být závodník do tohoto hodnocení zahrnut, musí absolvovat dlouhou trasu a to jak muži, tak i ženy. Počítat se bude pořadí z celkového dojezdu.

Ani letos nemohou chybět kulturní a doprovodné akce. Stejně jako v loňském roce bude na místě závodní tahač aktuálně nejúspěšnějšího evropského truckracingového týmu MKR Technology.

Veřejnost přitom bude moci slyšet i jeho zvuk, když tahač symbolicky rozjede hlavní závod.

„Mám radost, že i tentokrát nám vedení tohoto severočeského týmu vyšlo vstříc a představí zde své závodní monstrum, které se hned po závodě bude přesouvat na závody v ruském Smolensku. Po vyhlášení vítězů navíc bude až do pozdních nočních hodin následovat posezení a taneční zábava, takže věřím, že i letos dokážeme sportovní nadšence všeho druhu, věku, pohlaví a zkušeností zaujmout. Pro nás je vždy důležité a tradičně cílem naší akce, aby si všichni dokázali užít a zpestřit celý víkendový den," dodal za organizační tým Patrik Pátek.