Češi získali dvě zlata. Juniorskými šampionkami na deblkajaku se staly Štěpánka Sobíšková s Barborou Galádovou. Individuální titul na pětistovce v kategorii do 23 let pak vybojoval kajakář Jakub Zavřel.

„Hodně jsem se kousnul, závod mě strašně bolel. Ještěže tu jsou dobrovolníci, kteří nám odnášejí lodě na váhu, protože jsem několik minut nebyl schopný pohybu,“ popisoval kajakář Jakub Zavřel zlatý závod. „Hodně mě hnala tribuna a vědomí, že jsou tady moji nejbližší. Rodina, přítelkyně. Moc jsem to chtěl dokázat a zvítězit. Je to úžasný pocti,“ líčil v cíli Zavřel, který se už před dvěma lety stal seniorským mistrem Evropy.

Bronz putuje do Děčína zásluhou juniorek Kateřiny Zárubové a Adély Házové, které byly společně s Gabrielou Hermély a Barborou Betlachovou členkami úspěšného čtyřkajaku na olympijské distanci. „Před šampionátem bychom asi nečekaly, že budeme mít bronz. Je to krása,“ radovala se Zárubová.

Háček bronzové posádky se podílel i na loňském triumfu juniorského čtyřkajaku na evropském šampionátu v Auronzu. „Je to hodně skvělý pocit mít dvě medaile z juniorského mistrovství Evropy po sobě,“ smála se šťastná Zárubová.

Češi zažili úspěšný šampionát. Junioři vylovili z umělého račického kanálu zlato, stříbro a pět bronzů. Další zlato a bronz pak přidali závodníci v kategorii do 23 let.