Martin Šoltys v úvodní speciále z Limy do Pisca měřící 84 kilometrů dojel desátý, jeho stájový parťák a jednička týmu Martin Kolomý skončil jedenáctý.

„Dneska to bylo hodně těžký, měli jsme tam jeden navigační zádrhel. Nějaké posádky tam byly zahrabané, tak jsme je zkoušeli přes jinou hranu objet, ale skončili jsme úplně v jiném údolí, kde jsme ztratili pár minutek. Do cíle jsme ale dorazili v pořádku, Tatra jela parádně. Já jsem spokojený a těším se na další etapu, která už je podstatně delší,“ řekl Kolomý.

Druhý pilot Buggyry Šoltys byl po většinu speciály nejlepším Čechem na osmé pozici, nakonec ale po malém zaváhání v závěru etapy dojel desátý. „Já jsem nadšený, byla tam hromada popadaných aut. Myslím si, že tento Dakar bude ještě těžší než loni, protože počasí je letos hrozný. Velké horko, písek je strašně měkký. Nám se to ale povedlo projet, i když jsme se ke konci museli vracet pro jeden bod, kde jsme lehce ztratili. Jinak skvělý začátek,“ radoval se Martin Šoltys.

„Na začátku první etapy byl dlouhý přejezd, pak kratší speciála. Fajn ale bylo, že se začínalo i končilo v bivaku, takže i kluci se mohli podívat. Rozhodně nebyla jednoduchá a náročnost se má dle pořadatelů ještě stupňovat. Teď na nás čeká už přes 300 závodních kilometrů, takže tam už začne pravý Dakar,“ předjímal manažer českého týmu Jan Kalivoda.

Druhá etapa z Pisca do San Juan de Marcona obsahuje již přes 300 kilometrů dlouhý měřený úsek. V této rychlostní zkoušce loni Kolomý ztratil šanci bojovat o nejvyšší příčky.