Zkušený závodník (ročník 1973), zejména triatlet, déle než jednu dekádu úspěšně brázdí i jiná kolbiště a arény v ústeckém i libereckém regionu stejně i jako jinde v republice. A „na stará kolena" by si letos dokonce rád splnil jeden ze svých sportovních snů. Tím je účast ve finále Světového poháru v terénním triatlonu (1,5 km plavání v moři + 40 km horské kolo písečnými dunami + 10 km krosový běh po ostrově), které se uskuteční v závěru října na Havaji.

„Ten cíl se zdál po dlouho dobu jako příliš vzdálený a těžko dostupný i realizovatelný. V letošním roce se ovšem prozatím schází více faktorů, které vesměs hovoří v můj prospěch," říká k tomu libochovický borec.

Jak vyplývá z dosavadního průběhu sezony a jeho stále ještě rostoucí výkonnostní úrovně, zdárná kvalifikace není letos zcela z říše scifi. „Z rodinných i pracovních důvodů jsem nakonec neprošel nedávnými závody ve Švýcarsku a Francii, ovšem v průběhu srpna je na programu český závod v Prachaticích a německý v Žitavě, což jsou lokality výrazně bližší. Na obou pohárech startovat budu a chci usilovat o jedno z prvních třech míst ve své věkové kategorii, což by mi Havaj na podzim poté zaručovalo," přibližuje výkonnostní sportovec své ambice.

close Marek Bušek zoom_in

Letošní skladbu už tradičních závodů a akcí Bušek poněkud upravil, vše podřizuje jedinému cíli.

„Výkonnost i forma mají od jara vzrůstající úroveň, což jsem si potvrdil nejen v dosavadních čtyřech triatlonech, které jsem absolvoval. Povedly se mi také některé kvalitní závody horských i silničních kol stejně jako některé běhy. Spolu v kombinaci s tím, že jsem letos ve své věkové kategorii nejmladší, by to snad již při Xterra Czech v Prachaticích vyjít mohlo," věří zkušený triatlet.

Světový pohár v terénním triatlonu obnáší porci celkem třiadvaceti různých závodů na různých kontinetech (mj. také Ekvádor, Malajsie, Nový Zéland apod.) od února do září. Pro zisk kvalifikačního místa (tzv. slotu) pro říjnové pohárové celosvětové finále ve městě Kapalua na havajském ostrově Maui je potřeba se v některém z těchto podniků umístit na 1. - 3. místě v příslušné kategorii.

O úsilí a výsledcích borce z regionu budeme čtenáře LtD samozřejmě pravidelně informovat.