Litoměřický basketbal vstupuje do své 73. ligové sezony. Soutěž zahájí 21. září doma s USK Praha. Změn, které jsme mohli zaznamenat v průběhu letní přestávky, je poměrně dost. Proto jsme se na ně dotázali předsedy klubu Josef Mayera.

PŘEDSEDA basketbalového klubu Josef Mayer

Uvnitř klubu proběhly změny, které by mohly posunout litoměřický basketbal zase o něco dále. Jak jste na další sezonu připraveni?
Hlavní změnou bylo vytvoření pozice profesionálního trenéra klubu, kterou zastává Jan Šotnar, trenér, který má nejvyšší trenérské vzdělání a velký potenciál pro svou profesionální kariéru a tím i pro další rozvoj litoměřického basketbalu.

Bude tedy působit jako hrající trenér?
Honza ukončil úspěšnou hráčskou kariéru v 31 letech, aby se mohl plně věnovat té trenérské. Bude působit jako hlavní trenér Sportovního centra mládeže, které zahrnuje kategorie hráčů U17 kadeti a U19 junioři. Zároveň s tím mu bylo svěřeno i vedení ligového týmu mužů s cílem postupně zapojit do přípravy extraligové juniory, kteří jsou budoucností zdejšího basketbalu.

To je poměrně dost práce, koho bude mít k dispozici jako pomocníky?
Jeho asistentem u mužů bude trenér „B“ týmu hrajících II. ligu, Tomáš Havlovec, vedoucím týmu je již tradičně Roman Dufek. Sportovním manažerem klubu je Rudolf Šotnar. Aby byla celá hlavní trenérská skupina úplná, angažovali jsme do našeho klubu na pozici trenéra Sportovního střediska mládeže, které zahrnuje hráče kategorie U14 a U15, Jana Dvořáčka, absolventa Pedagogické fakulty v Ústí, oboru tělocvik angličtina, který je zároveň hráčem našeho „A“ týmu.

Jak se vám daří doplnit hráčskou základnu?
V mládeži dochází tradičně ke spolupráci se všemi kluby v severních Čechách, zejména potom s Děčínem, Ústím nad Labem a Chomutovem. Z těchto klubů jsou taktéž čerpány posily pro ligový tým mužů.

O které hráče konkrétně jde?
Jedná se zejména o reprezentanty do 20 let Jana Karlovského a Jakuba Žiklu a taktéž bojovníka Martina Kloudu. Všichni tři hráči budou zároveň na soupisce Armexu Děčín. Z Ústí nad Labem to bude Jan Maděra, který bude figurovat na soupisce ústecké Slunety. Všichni tito hráči prošli v určité fázi svého basketbalového rozvoje litoměřickým basketbalem, tudíž nepřicházejí do zcela neznámého prostředí. Z našeho klubu dostanou příležitost David Bělohlávek, Dominik Kynzl a Štěpán Hanzlík.

Nějaké odchody jste zaznamenali?
Po pěti, pro nás veleúspěšných, sezonách odešel z klubu trenér „A“ týmu Tomáš Eisner a s hráčskou kariérou se rozloučil Martin Klimeš.

Jaké budou ambice klubu?
Sportovní cíle, které jsme si předsevzali, budou moderní, pohledný a efektivní basketbal, kterým se můžeme srovnávat s ostatními ligovými a extraligovými kluby v republice.

Jsou připraveny některé další novinky ve smyslu například organizace utkání?
Veškerá domácí ligová utkání budeme hrát vždy v pátek. Tím se nám uvolní trochu ruce pro utkání dětí a mládeže, kde dělá trenéry řada našich hráčů a víkend tak mají vyplněný starostmi o mládež. Zavedli jsme také permanentky, které si zájemci mohou objednat na našich webových stránkách, nebo přímo ve sportovní hale.

O víkendu jste pořádali turnaj Štít, který byl kdysi tradičním turnajem před zahájením sezony…
Ano, je to pravda, chceme tuto tradici opět oživit. V sobotu se hrála dvě utkání, Jindřichův Hradec porazil Sokol Pražský, my jsme vypadli s Drážďany. V neděli následovala utkání o umístění, třetí místo získal Sokol Pražský, jemuž jsme podlehli o pět bodů, trofej si odvezl celek z Německa, který ve finále porazil o třináct bodů Jindřichův Hradec.