Dragon Boat Grand Prix Třeboutice 2011 – to byl oficiální název barevného setkání speciálních plavidel na Labi.

Dvanáct houževnatých dvacetičlenných posádek, trať 200 m a 1000 m. Zajímavou podívanou si nenechal ujít ani olympijský vítěz Martin Doktor. Vše probíhalo podle harmonogramu, zápletka přišla až v závěru. Vyvrcholením dne bylo finále na 1 000 metrů s povinnou otáčkou. Atraktivní podívaná nezklamala.

O zlatý pohár a potřebné body do dlouhodobé soutěže si to „na férovku“ rozdali sportovci Dragon Team Předonín, Draci Mněteš, Mondi Štětí, Yellow Submarine.

Letmý start s odstupem 15 vteřin a drama do samého konce. První vyrazila na trať loď Yellow Submarine, kterou pronásledovala dračí saň Mondi Štětí. Na druhé obrátce byly lodě vedle sebe a únik se zdařil Mondi. Nikým neohrožováni vlétli do cíle a radovali se z vítězství. Netušili, že za nimi se udála zvláštní zápletka, která měla diplomatickou dohru.

Zbývající tři lodě se dostaly do kontaktu a málem se potopily. Dokumentace pořízená redaktorem Ústeckého Deníku ukazuje kolizi, která si vyžádala mimořádné jednání komise rozhodčích.

Zástupci finálových posádek si vyslechli zvláštní rozhodnutí. Závod se nebude opakovat a výsledek zůstane na vodě. Vítězem bude Mondi Štětí. Po chvilce však bylo rozhodnutí jiné a konečné. Jedna loď byla vyřazena, zástupci Mondi zůstali na břehu a dodatečnou šanci dostali lodě Dragon Team Předonín a Draci Mnetěš. Marné bylo kroucení hlavou. Pouze dvě lodě a klidná hladina proti stopkám.

Z bývalých vítězů byli rázem čekatelé, později poražení. Lepším časem zvítězili borci Předonína, ze stříbra se radovali Draci Mnetěš. Dračí pohádka skončila rozpačitým povzdechem nahodilého diváka: „Počasí jim ale vyšlo!“

- Při premiéře v Třebouticích se představilo 12 posádek.
- Ve finále na 1 000 metrů došlo ke kolizi.
- Vítězem se po dodatkové jízdě stal Předonín, druhou příčku obsadili Draci Mnetěš.

Miroslav Vlach