V českém výběru je jediný zástupce tuzemské extraligy, kterým je její nejlepší kanonýr Jiří Motl. „Každý se bude snažit vyždímat ze sebe maximum. Chceme postoupit na mistrovství světa," ujišťuje osmadvacetileté křídlo z Lovosic.

Jak jste na náročné dvojutkání s Ruskem připraveni?

Snažili jsme se připravit co nejlépe. Na soustředění jsme měli každý den dvakrát video a dvakrát trénink. Po taktické stránce jsme připravení dobře. Jde o to, kolik komu zbylo sil po sezoně v klubu. Ale myslím si, že na tohle se stejně hledět nebude. Každý se bude snažit vyždímat ze sebe maximum. Chceme konečně postoupit na mistrovství světa.

Předchozí dvě baráže o postup na mistrovství světa český tým nezvládl. Určitě toužíte černou sérii prolomit, že?

Dvakrát jsme neuspěli v baráži proti Srbsku, tak snad to napotřetí vyjde. Rusové jsou ale těžký soupeř a mají velké plány. Dřív to byl jeden z nejlepších týmů. Pravidelně vyhrával mistrovství Evropy i světa a myslím, že i olympiádu. Pak šli trochu do útlumu, ale pořád mají skvělé hráče. Spousta jich hraje ze jeden klub a jsou sehraní. To může hrát roli.

Po neúspěšném lednovém mistrovství Evropy ukončil veterán Jan Filip reprezentační kariéru, ale na baráž se do národního týmu vrátil. To vás muselo potěšit, co?

Je dobře, že se Honza vrátil, protože nám pomůže svými zkušenostmi. Na poslední akci reprezentace byl jedním z nejlepších střelců, tak doufáme, že nám pomůže i v tomto směru.

Největší českou oporou by měl být Filip Jícha, nejlepší házenkář světa za rok 2010 a čerstvý vítěz Ligy mistrů, který ale musel brát antibiotika a v minulých dnech netrénoval…

Filip letos vyhrál všechny soutěže, ve kterých s Kielem startoval, takže prožil super sezonu. Doufám, že to bude pokračovat a pomůže nám v play off proti Rusům. Byla by to další trofej do jeho sbírky. Postoupit přes baráž je hodně ošemetné. Bude záležet na prvním utkání.

Považujete za výhodu, že začínáte v Rusku?

Jak se to vezme. Může to být výhoda, ale naposledy jsme začínali v Srbsku a stejně jsme nepostoupili. Minimálně psychická výhoda může být to, že baráž budeme dohrávat v domácím prostředí.

Postupem na světový šampionát byste si jistě spravil chuť po nevydařené sezoně v Lovosicích, protože čtvrté místo v lize bylo hodně za očekáváním, že?

Určitě. S Lovosicemi jsme pomýšleli na medailové umístění, což se nepovedlo. Na lednovém mistrovství Evropy se nám zas nepovedlo postoupit do kvalifikace o olympiádu. Snad to teď vyjde.

V národním mužstvu nastupujete pravidelně. Dá se říct, že jste si vydobyl stále místo?

Pořád je o co bojovat. Je tady hodně dobrých křídel. Nominace si vždycky vážím a je pro mě čest reprezentovat. Budu se snažit hrát co nejlíp.

Musel jste si na Městském úřadu v Lovosicích, kde pracujete jako správce počítačové sítě, opět vypsat dovolenku, abyste mohl reprezentovat?

Jinak by to ani nešlo (smích).

Zbudou vám nějaké dny na skutečnou dovolenou?

Termín už mám vybraný po baráži. Doufám, že na dovolenou pojedu po úspěšné baráži.