V Terezíně se uskutečnil tradiční Silvestrovský cyklokros, který se letos jel jako 5. ročník memoriálu Pavla Sládka. Ani tentokrát nechyběla známá jména českého cyklokrosu a opět se sešlo i několik desítek amatérských cyklistů, kterým už tradičně dává pořadatelský oddíl CK Slavoj Terezín šanci si poslední den v roce poměřit své síly.

Silvestrovský cyklokros pak pravidelně uzavírají nejprestižnější kategorie, tedy junioři a elitní muži. „Už při pohledu na startovní listinu juniorů bych si hned vsadil na vítězství Vojty Nipla. Vždyť je to aktuálně jeden z nejlepších českých juniorů a jsem rád, že jsem se nespletl,“ pochválil severočeského jezdce Nipla prezident Bureš.

Největší souboj přišel skutečně až na závěr, tedy mezi elitními cyklisty. Vpředu odskočila dvojice Mlynář a Bambula. Šlo o hodně. Mlynář totiž chtěl po předchozích dvou vítězstvích získat cenný hattrick. „Povedlo se mi výborně odstartovat. Na nic jsem nečekal, nechtěl jsem taktizovat a hned jsem odjel. Až na Ondru mi nikdo neuvisel, ale on umí jezdit velmi dobře v háku. Pustil jsem ho na špici, ale jak jsem si věřil, tak jsem potom udělal jednu chybu. Při nástupu mi v zatáčce praskl řetěz,“ popsal závod elit Zdeněk Mlynář.

Prasklý řetěz byl nakonec rozhodujícím momentem, kterého Ondřej Bambula maximálně využil. „Zdeněk byl velký soupeř a nebýt toho technického problému, tak by mě určitě jednoduše smáznul,“ přiznal sebekriticky vítězný muž Bambula, syn reprezentačního kouče českých cyklokrosařů, který do Terezína na cyklokros zavítal vůbec poprvé. „Závod to byl zmrzlý, trošku na náledí, ale jinak se mi tu moc líbilo. Pro mě byly jinak nejhorší schody, na kterých mi to ke konci už hodně klouzalo,“ podotkl Bambula, který se chystá na závody ve Švýcarsku a příští týden na mistrovství republiky.

Mlynář kvůli stříbru hattrick sice nezískal, nicméně na Terezín tím určitě nezanevřel. „Je tu dobrá parta lidí a navíc není kde jinde závodit. Po dálnici to sem mám dvě a půl hodiny, tak sem jezdím pravidelně,“ uzavřel někdejší reprezentant Zdeněk Mlynář.

Muži: 1. Bambula (Budvar Tábor) 48:37, 2. Mlynář (Max Cursor) -1:37, 3. Kášek (Budvar Tábor) -2:28. Junioři: 1. Nipl (Stadion Louny) 42:17, 2. Bohata (Kolín) -21, 3. Svoboda (Jablonec) -1:39.

Patrik Pátek