Absolutním vítězem ve finále na 200 metrů se stala posádka „Pražský Slavia výběr“, za kterou jen o čtyři desetiny zaostala „Dračia legia“ ze slovenského Trenčína. Vedle mistrovského titulu získali vítězové novou dračí loď dovezenou ze Spojených států v hodnotě čtvrt milionu korun.

V závodě o Pohár města Štětí zvítězila posádka Yellow Submarine (Žlutá ponorka) Mělník. Pohár předávala starostka města Zdeňka Rulíšková. Na račickém veslařském kanále bojovalo celkem dvaačtyřicet nejlepších posádek, které se na šampionát kvalifikovaly ze dvou soutěží - z Českého poháru (ČP) a Dragon Boat Grand Prix (GP).

„Závody byly vyrovnané, ukázalo se, že stanovený poměr složení posádek z Grand Prix 4 muži a 16 žen a z GP 10 mužů, 10 žen byl správný, ve velkém finále nakonec změřily síly čtyři posádky z GP a dvě z ČP. V račickém areálu jsme měli výtečné podmínky, velký dík Zdeňkovi Peckovi a jeho týmu, takové zázemí jinde pro vodní sporty u nás nenajdete,“ chválil Petr Klíma z české Asociace dračích lodí.

Dračí lodě pocházejí z Číny, mají starověkou tradici. Závodit se na nich začalo až v 70. letech minulého století, u nás pak ještě o něco později. Deset a půl metru dlouhé plavidlo pohání pádly dvacetičlenná posádka, rytmus určuje bubeník sedící na přídi, loď řídí kormidelník na zádi. Závodí se na tratích 200, 500 a 2000 metrů.