O tituly a zbrusu novou krásnou dračí loď si to tam rozdají nejlepší české posádky. Mistrovství republiky je vrcholem sezony, která shodou okolností začala letos v dubnu na Labi ve Štětí úvodním závodem celosezonního seriálu Dragon Boat Grand Prix 2010 (DBGP).

Jak uvedl Petr „Klimbera“ Klíma za organizátory z České asociace dračích lodí, síly tu změří třicet nejlepších posádek z DBGP s dvanácti top týmy podle pořadí Českého poháru.

„Závodníci se tedy rekrutují z těchto dvou soutěží. Z těch dvaačtyřiceti družstev pak ve finále na trati 200 metrů mix vzejde absolutní vítěz ČP, který vyhraje dračí loď. Ta už je na cestě do Račic,“ uvedl ve čtvrtek na webových stránkách Petr Klíma.

Posádka dračí lodě může mít maximálně 20 pádlujících, z toho minimálně čtyři ženy. O správný směr se stará kormidelník, pádlující do boje burcuje – jak je u dračích lodí obvyklé, bubeník nebo bubenice.

„Poměry mixů jsou nyní různé – Grand Prix se jede klasicky v poměru čtyři pádlující ženy a šestnáct mužů, Český pohár vyzkouší variantu s mírným handicapem, tedy 10 žen a 10 mužů,“ vysvětluje Klíma.

Celkem 42 posádek svede boje nejprve v šesti rozjížďkách po sedmi lodích na tratích 200 m, 500 m a 2000 metrů. V závodě je zařazena také soutěž o Pohár města Štětí. První posádky vyjedou na trať v sobotu už v 9.30 hodin, závody vyvrcholí v neděli odpoledne.

Favorité? Lze je hledat v posádkách Dragonteamu Předonín, Moravians Dragons, Wild of Prague, Pražského výběru a dalších. Bez šancí není ani posádka Mondi Štětí, která v seriálu DBGP drží v silné konkurenci solidní osmé místo.

V sobotu večer odloží účastníci vesla – na programu je od 8 hodin slavnostní galavečer.

Miroslav Zimmer