Díky prodeji licence Mattoni NBL z Poděbrad do Svitav se podařilo v Litoměřicích zachránit I. ligu. Bude si však třeba zvyknout na pár změn.

„Pravidla FIBA se neustále přibližují pravidlům NBA a k několika změnám dojde i letos. Je to například posunutí čáry trojkového hodu o 65 cm a změna rozměru vymezeného území. V neposlední řadě i změna časového limitu na útok po faulu,“ vysvětluje trenér Slavoje Rudolf Šotnar.

„V posledních letech se hledal optimální model I. ligy tak, aby se zvedla její úroveň, dostávali větší příležitost mladší hráči a odpadlo zdlouhavé cestování ze sobotních utkání k nedělním. A tak byl vymyšlen systém hraní jednoho utkání každý víkend a povinnost, aby v duelu nastoupili tři hráči do 21 let. Zatím to vypadá, že pro nás bude hracím dnem neděle od 15 hodin. Neděle je zvolena záměrně, aby se utkání mohli zúčastňovat i mladí hráči z Mattoni NBL.“

V praxi to znamená, že basketbal v Litoměřicích se bude hrát jednou za čtrnáct dní. Tým začal přípravu na novou sezonu v domácích podmínkách na atletické dráze 6. ZŠ a v této fázi již trénuje v hale, kde bylo provedeno přebroušení palubovky a přemalování hřiště podle nových pravidel.

Prvoligový kádr
Litoměřice:
Michal Bruzl, Jan Šebo, Jan Šotnar, Miroslav Polák, Matěj Rubeš, Jiří Rámeš, Jan Prudký, Petr Vakrčka, Michal Zych, Jan Štěpánek , Petr Krupka, Jakub Zbránek, Pavel Grunt, Jakub Zbroj, Jakub Němec, Petr Bubeník. Trenéři: Rudolf Šotnar a Roman Dufek.

V kádru došlo k několika změnám. Tým opustil Jan Koranda (přestup do Jindřichova Hradce), Martin Chotaš (návrat do Prahy) a pro onemocnění se do přípravy nezapojil Jan Šotnar. Kádr byl doplněn o mladé odchovance Petra Vakrčku (1993), Miroslava Poláka (1992), Michala Zycha (1989) a v přípravě dostanou příležitost i současní dorostenci.

„V jednání je i start reprezentanta do 18 let Michala Šotnara, který bojuje o místo v USK Praha a připravuje se na nejvyšší soutěž. Náš tým je velice mladý a bude to mít v první lize určitě hodně těžké, ale je příslibem do budoucna a jako jeden z mála spoléhá na vlastní odchovance. Oproti jiným je absolutně amatérský. Hráči jsou bez odměn a trénují po zaměstnání nebo studiu. Zveme všechny příznivce basketbalu do sportovní haly na Kocandě a žádáme je, aby chodili podporovat naše velice mladé a nezkušené mužstvo, stali se naším šestým hráčem a nezatracovali tým, který to proti polo i zcela profesionálním soupeřům bude mít v soutěži velice těžké."

V pátek od 18 hodin přivítají Litoměřičtí nováčka Mattoni NBL ze Svitav.