Vyhrál Poppel, Kadúch třetí
Opona je nahoře, Závod míru juniorů má za sebou první etapu. A odstartoval stylově! Úvodních sto kilometrů, se začátkem i cílem na litoměřickém Mírovém náměstí, pojali cyklisté v kvapíkovém tempu. Ani jeden z početních úniků ale nevydržel, peloton se 156 aktéry přijel do cíle pohromadě.

Nejrychlejší byl ve spurtu nizozemský rychlík a na cyklistické scéně známé jméno Danny Van Poppel. Hned za ním dojel Slovinec Blaž Bogataj a třetí místo mohl oslavit český reprezentant Jan Kadúch. Čas vítěze i ostatních byl 2:15,49. A stejný ho měl rovněž druhý z českých závodníků, dvacátý Petr Vakoč.

Hodně o sobě dal vědět i domácí závodník Tomáš Zahálka, jenž ve druhém okruhu ujel v desetičlenné skupince a držel se v ní až do nájezdu do okruhu třetího. Žádná skupinka v úniku však neměla větší náskok než 40 vteřin.

„Zdálo se mi, že peloton nejede extra rychle, proto jsem se s tou skupinkou utrhl. Byla to dobrá příležitost. Je tady obrovská konkurence, měl jsem obavy, ale nakonec nebyla první etapa tak náročná, jak jsem čekal. Jsme na začátku, nebude to jednoduché, ale zatím mám pocity dobré,“ řekl Tomáš Zahálka, v cíli sedmdesátý.

Velkým zpestřením první etapy byly tři náročné vrchařské prémie.Dvě z nich v Lovečkovicích ovládl dánský borec Lasse Hansen, proto mu patří puntíkovaný trikot pro nejlepšího vrchaře.

Dnes 6.5. se jede druhá etapa z Mostu do Litvínova. Populární pětietapové klání vyvrcholí v neděli.

Vlastimil Novotný

Zahálka první etapu zvládl, nováček dojel v hlavním poli
Ze startu měl sice trochu obavy, ale první etapu zvládl na jedničku. Jediný zástupce regionu v početném pelotonu letošního Závodu míru juniorů Matěj Zahálka dojel včera v hlavním poli. Borec, který startuje v dresu Euroregionu Elbe – Labe a více než cyklistice se věnuje triatlonu, tak byl v cíli na litoměřickém Mírovém náměstí spokojený.

„Myslel jsem, že to bude o něco náročnější. Především ty kopce, ale ještě to šlo. I když musím přiznat, že to byly docela kule.“ Na nováčka si počínal aktivně, pokusil se dokonce o únik. „Na můj vkus jeli docela pomalu, viděl jsem tam místečko, tak jsem to zkusil. Povedlo se jedno kolečko udržet v úniku, ale pak nás dojeli. To se stává.“

Dnes čeká Matěje Zahálku i ostatních více než 150 cyklistů z 26 družstev etapa z Mostu do Litvínova. Ani v té nechce hrát druhé housle. „Snažit se samozřejmě budu, ale hlavní je pro mě udržet se v balíku a nechytit limit,“ přiznal borec CK Slavoj Terezín, který jinak obléká triatlonový dres BTT Libochovice.

Včerejšek byl pro českou reprezentaci úspěšný, na třetím místě totiž dospurtoval Jan Kadúch a v průběhu 96 kilometrů dlouhé etapy byli vidět i další borci s trikolórou na dresu.