V rámci letošního závodu v atraktivní lokalitě uvedeného hradu se přitom poprvé v desetileté historii postavila na start více než stovka obojživelníků (přihlášených bylo původně 113 lidí, startovalo 102 a dokončilo rovných 100).

„Když nás závodilo před deseti jedenácti lety kolem dvacítky skalních, v žádném případě jsme nikdo netušili, jakou popularitu si naše akce v relativně krátké době získá. Navíc ten zájem by byl možná ještě vyšší, ovšem vzhledem k důrazu na bezpečnost závoďáků na tratích to někde na úrovni té přibližně stovky ponecháme patrně i do let příštích. Ta je pro adekvátní zajištění a relativně klidnou organizaci naprosto ideální,“ konstatoval otec myšlenky pořádání terénního triatlonu pod Házmburkem Marek Bušek z Libochovic.

Oblíbená sportovní akce pro širokou veřejnost láká nejen samotné aktéry, ale i početné zástupce jejich rodinných příslušníků, kamarádů a dalších přátel. Právě stovky příznivců rekrutujících se zároveň z náhodných návštěvníků hradu totiž vytvářejí každou první srpnovou sobotu „pod dvěma věžemi“ neopakovatelnou atmosféru, která bývá jen výjimečně k vidění i na výrazně zvučnějších podnicích s profesionální účastí.

„Současně je zcela zřejmé, že také reklama městu a hradu je v tomto smyslu neoddiskutovatelná. O akci se často píše, veřejnost ji registruje – náš triatlon prostě frčí,“ doplnil s úsměvem šéf závodu. Posledním dokladem obliby byl letošní ročník, na který se sám akreditoval dokonce i produkční štáb veřejnoprávní České televize, aby zde připravil profesionální krátkometrážní televizní záznam s dokumentem o závodu (vzhledem ke změnám vysílacího schématu kvůli OH v Pekingu by měl prémiový kanál ČT 4 Sport ve více reprízách odvysílat dokument o HXT na přelomu srpna a září).

V neposlední řadě je parametrem úspěšného pořádání i podpora lidí, firem a dalších subjektů, bez kterých je organizace podobného podniku prakticky nemožná (o čem je řeč, ví bezpochyby každý, kdo nějakou veřejnou akci organizuje).

„Také my si proto velmi vážíme přístupu konkrétních lidí, kteří nás dlouhodobě v našem úsilí podporují a nezbývá než jim za tento pozitivní přístup vřele poděkovat. Jsme za podporu rádi a vážíme si jí.“

AUTOR: Karel Majer