„Navzdory tomu, že konání závodu oficiálně příliš neanoncujeme, tak přes internet skutečně v tuto chvíli evidujeme necelou stodvacítku zájemců o start. To je v Čechách na poměry veřejného lidového závodu v náročném triatlonu opravdu velmi potěšitelné číslo, na něž leckdy nedosáhnou ani mnohem slavnější a sportovně kvalitnější podniky,“ uvedl za organizátory Jan Černý.

Jak současně dále upozornil, oficiální příjem dalších žádostí je nyní fakticky již uzavřen (tratě by vyšší počty lidí patrně již neumožnily). Přesto pozval veřejnost alespoň k pasivní účasti. „Spojit víkendovou návštěvu hradu s diváckým zážitkem při triatlonu se přímo nabízí. A zároveň – kterýkoli závodník z let minulých by jistě potvrdil, že náležitá divácká podpora při závěrečném běžeckém zdolávání vrcholu hradu přijde velmi vhod,“ doplnil s úsměvem Černý.

O stále sílící popularitě a oblibě tohoto triatlonu navíc svědčí i úplně poslední skutečnost, kdy pořadatele v minulém týdnu sama oslovila produkce veřejnoprávní České televize. Její štáb totiž chystá z akce obsáhlou reportáž, která by se měla objevit v pořadu Sport z regionů ve více reprízách na sportovním kanálu ČT 4 Sport.

Na triatlety čeká v sobotu pořádná šichta – vedle očekávaného tropického rázu počasí se totiž musí vypořádat především s vypsanými distancemi: 500 m plavání, 16 km okruh horského kola v okolí hradu a již zmiňovaných 5 km závěrečného krosového běhu (jak bylo uvedeno, tak stoupání na Házmburk v rámci toho nemůže chybět).

Nejlepší borci atakují při svých výkonech výsledný čas těsně nad jednu hodinu, chvost startovního pole se naopak vejde do hodin dvou. Loňská prvenství pravděpodobně nebudou obhajovat elitní triatleti z TT Cyklorenova Cvikov – Pavel Jindra a Ivana Loubková, přesto se na startu očekává celá plejáda velmi kvalitních borců, která by měla být zárukou kvalitní a nadmíru napínavé podívané.

Centrum závodu (prezentace, druhé depo kolo–běh, cíl, vyhlášení výsledků i afteparty) je situováno do prostoru přírodního parkoviště u kiosku Drtič nad obcí Klapý a samotný start (také první depo plavání–kolo) se uskuteční v již zmíněné retenční nádrži Slatina. Házmburk Xtreme triatlon neodmyslitelně patří do kalendáře sportovních akcí na Litoměřicku a nutno podotknout, že tomuto multisportu dělá čest a skvělou reklamu. Podnik je letos současně osmým (z celkového počtu třinácti) závodem celoročního seriálu Král Středohoří. Informace také na http://triatlon.litomerice.cz.

AUTOR: Karel Majer