Závod vznikl na základě podobné recesistické akce Mělnická jizerská padesátka. „Zúčastnili jsme se mělnického závodu a rozhodli jsme se, že musíme něco podobného udělat i u nás,“ říká jeden ze zakladatelů Josef Mikina.

I letos je pro amatérské účastníky závodu připravena k přejezdu dřevěná lávka přes kašnu. Show se pravidelně zúčastňuje i hokejový reprezentant a hráč NHL Martin Škoula, pro kterého je kašna, jak sám říká: „adrenalinové zpestření letní přípravy na další hokejovou sezónu“.

Úkolem každého závodníka bude projet vytyčenou trasu terénem, poté vypít půllitr piva a nakonec přejet lávku na kole, aniž by spadl do vody. Toto vše musí závodníci absolvovat v rozjížďkách dvakrát a ve finále třikrát.

Ženy budou mít svou část závodu o něco jednodušší. Absolvují stejně dlouhou trasu jako muži, ale vypijí v každém kole pouze třetinku piva. A protože jich bývá méně, jedou hned finále. O tom, že přejet liběšičkou kašnu přes lávku je zajímavá podívaná, svědčí i každým rokem se zvyšující návštěvnost.

Soutěží se v kategoriích mládež, muži, ženy, družstva a plečky, přičemž posledně uvedená kategorie zahrnuje veterány a historická kola. Diváci se mohou těšit na báječné muže a ženy na dvou kolech, ale i na večerní vystoupení Elvis Presley revivalu, hudební skupiny Cerveza a chybět nebude ani tradiční diskotéka. Pro romantiky a vytrvalce je přichystán večerní ohňostroj a přivítání východu slunce.